kapat ikonu

Yatırımlarını sürdüren kazanacak

Babacan Holding CEO’su Mehmet Babacan, bu dönemde gayrimenkul sektöründe bir ayıklanma yaşandığını ifade ederek, yatırımlarını sürdüren firmaların kazançlı çıkacağını öne sürdü.

  • Emlak
  • 20 Aralık 2018 13:14
Bu dönemde gayrimenkul sektöründe bir ayıklanma yaşandığını dile getiren Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan, bu zamanda ayakta kalıp, frene değil gaza basan, yatırımlarını sürdüren firmaların kazançlı çıkacağını ileri sürerek, Türkiye'nin bugününe olduğu gibi geleceğine de güvenerek yatırımlarını sürdürdüklerini vurguladı.
 
Babacan, gazetecilere yaptığı açıklamada, zor olması beklenen bir yılı geride bırakmak üzere olduklarını anımsatarak, yıl içinde yaşanan gelişmeler ile ilgili çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Babacan, yıl içerisinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan bahsederek, yıl başlarken gayrimenkul sektörüne ilişkin yorumların genelde olumsuz olduğunu kaydetti.
 
10 AYDA SATIŞ BİR MİLYON 150 BİN ADEDE ULAŞTI
 
Ancak tüm olumsuz yorumlara rağmen gayrimenkul sektörünün hükûmetin sağladığı teşvik ve destekler ile ciddi konut ihtiyacının bulunması gibi kriterler ile birlikte yoluna devam ettiğini anımsatan Babacan, 10 ayda satışın bir milyon 150 bin adede ulaştığını belirterek, geçen senenin aynı dönemine göre düşüşün yok denecek kadar az olduğunu bildirdi.
 
HER İSTEYEN MÜTEAHHİT OLMUŞTU
 
Babacan, son döneme kadar gayrimenkul sektörünün cazibesi, konutların hızlı satılması, yabancı ilgisinin artarak devam etmesi ve maalesef denetimlerin yeterli düzeyde olmaması sebebiyle her isteyenin müteahhit olduğuna dikkati çekerek, fakat artık devrin değiştiğini anlattı.
 
‘’SATI-YAP’’ MODELİ YERİNE ‘’YAP-SAT’’ MODELİ GEÇERLİ
 
Gayrimenkul sektöründe, önceden 'hayali'nin çok daha rahat satıldığını aktaran Babacan, insanlara örnek dairelerin daha cazip geldiğine değinerek, o dönemin bittiğini söyledi. Babacan, artık "sat-yap modelinin" değil, "yap-sat modelinin" geçerli olduğunun altını çizerek, bu dönemden ayağını yere sağlam basan, öz sermayesi güçlü, işini iyi yapan müteahhitlerin daha kolay çıkacağını anlattı.
 
AYAKTA KALIP FRENE DEĞİL, GAZA BASAN FİRMALAR KAZANÇLI ÇIKACAK
 
Babacan, bugün sektörde bir ayıklanma dönemi yaşandığına işaret ederek, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin hiç durdurulmadığını belirtti. Şu an yaşananları 'ayıklanma süreci' olarak niteleyen Babacan, farklı sektörlerden bu işe girenlerin çoğunun gittiğini ileri sürerek, bu zamanda ayakta kalıp, frene değil gaza basan, yatırımlarını sürdüren firmaların kazançlı çıkacağını yineledi.
 
YATIRIMLAR SÜRECEK
 
Bu dönemde duranın kaybedeceğini, markalı konut projelerinde frene basmanın büyük hata olacağını savunan Babacan, Türkiye'nin bugününe olduğu gibi geleceğine de güvenerek yatırımlarını sürdüreceklerini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol