kapat ikonu

Yatırımlara yeniden ağırlık veriliyor

Darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmişken daha önce ertelenen yatırımlar tekrar gündeme getirilmeye başlandı.

Darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmişken daha önce ertelenen yatırımlar tekrar gündeme getirilmeye başlandı.
 
Geçtiğimiz yıl 15 temmuz darbe girişimi büyük bir yıkıma sebep olmuştu. Darbe girişiminin geri püskürtülmesinin ardından ekonomide büyük bir tahribatın yaşandığı tespit edildi. Yaşanan tahribatın ardından yatırımlara tekrar ağırlık verilmesi için son günlerde önemli görüşmelerin yapılması da dikkatlerden kaçmadı. Ekonominin dibe vurmasının ardından hükümet bu kötü tabloyu sorunsuz bir şekilde ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı. Başlanılan çalışmalar kısa sürede sonuç verdi. Türkiye'de son altı aylık dönemde işlerin yoluna konulduğu ve ekonominin son derece yolunda gittiği tespit edildi.
 
Ekonomide meydana gelen toparlanma diğer ülkeler tarafından büyük bir şaşkınlıkla izlenirken yatırım yapabilmek için şimdilerde sıraya girdikleri öğrenildi. Darbe girişiminin ardından Türk yetkililer tarafından sürecin oldukça kısa süreceği ve Türkiye ekonomisinin son derece güçlü olduğu belirtilmişti. Ancak yapılan değerlendirmeler sonrasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları güven ortamının zedelendiğini iddia ederek süreci kısaltmak istediler. Bunun ardından şimdiye kadar yapılması planlanan yatırımların bekletildiği açıklandı.
 
Bekletilen yatırımlar son günlerde ekonominin toparlanması üzerine tekrar gündeme geldi ve harekete geçti. Yetkililerin yatırımcılarla yaptıkları toplantıların neredeyse tamamı olumlu bir şekilde sonuçlandı. Bosch tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 250 milyon euro civarında bir yatırımın yapılacağı sonrasında yapılacak yatırımlarla birlikte 1 milyar euroluk yatırımların gündeme geleceği belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol