kapat ikonu

Yatırımlar Türkiye'nin vizyonuna paralel yapılıyor

Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Tamince, yatırımlarını Türkiye'nin vizyonuna paralel yaptıklarına işaret ederek, Irak ve Suriye'nin yeniden yapılanmasının söz konusu olduğunu hatırlattı.

  • Sektörel
  • 30 Ocak 2019 16:40
  • Son Güncelleme: 30 Ocak 2019 16:50
Gazetecilere konuşan Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, yatırımlarını Türkiye’nin vizyonuna paralel yaptıklarını ifade ederek, Irak ve Suriye’nin yeniden yapılanmasının söz konusu olduğunu anımsattı. Tamince, Irak’ta zaten bulunduklarını kaydederek, Suriye'ye de girmeyi ümit ettiklerini bildirdi.
 
DAVOS’TA KONUŞULAN KONULAR
 
İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleşen 49. Dünya Ekonomik Forumu'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tamince, Davos’un dünyanın siyaset, iş, sanat ve kültür liderlerinin bir araya geldiği küresel merkez olduğunu vurgulayarak, bu merkezin adeta dünyanın on yıllarını planlayıp projeksiyonlar yaptığını söyledi. Tamince, burada, dünyadaki ekonomik gelişmeler, ABD ve Çin arasındaki ticaret dengesi veya dengesizliği, Avrupa’daki büyüme sorunu, küreselleşme 4.0, küresel ısınma tarzında konuların görüşüldüğünü belirtti. Tamince, zenginle fakir arasındaki açılımın büyüyor olmasının Davos’ta önemli tartışma konularından biri hâline geldiğine dikkati çekerek, Davos’un Türkiye'nin gündemine taşınmasının faydalı olacağını savundu.
 
TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU VE SİYASETEN GELEN BAŞARI HERKESİ BURAYA YÖNLENDİRİYOR
 
Konaklama ve turizmin ana sektörleri olduğunu aktaran Tamince yurt içi ve yurt dışında inşaat işlerinin bulunduğunu anlatarak, gayrimenkul projeleri geliştirdiklerini açıkladı. Tamince, Türkiye’yi pergelin sabit ayağına benzeterek, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada büyümesinin çok önemli olduğunu öne sürdü. Türk müteşebbisinin sahip olduğu tecrübe, Türkiye'nin coğrafi konumu ve siyaseten geldiği başarılı nokta itibarıyla herkesin aslında bir yönüyle Türkiye’deki işlerini geliştirmeye yönelttiğini iddia eden Tamince, Türk iş adamları olarak kendilerinin de bunu devam ettirmek zorunda olduklarını kaydederek, Türkiye’nin çok kolay bir coğrafyada yaşamadığını anlattı.
 
COĞRAFYADA YAŞANAN SORUNLAR TÜRKİYE’Yİ ETKİLİYOR
 
Tamince, Irak'taki gelişmeler, İran'ın sorunları, Suriye’deki savaşın Türkiye'nin siyasetini, huzurunu ve gelişimini etkilediğine işaret ederek, Türkiye’nin Osmanlı hinterlandında çok büyük işler yapabileceğini, hatta yaptığını öne sürdü. Bunlardan bir tanesinin THY'nin başarısı olduğuna dikkati çeken Tamince, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Asya ve komşularını dünya ile buluşturduğunu anımsatarak, bunun Türkiye'nin sahip olduğu en önemi avantajlarından biri olduğunu bildirdi. Tamince, bunlardan ikincisinin ise Türkiye'nin müteşebbis ve firmalarının komşularına göre 20-30 sene önde olduğunu dile getirerek, bunu da çok büyük bir avantaj olarak niteledi.
 
Tamince, yatırımlarını Türkiye'nin vizyonuna paralel yaptıklarından bahsederek, Irak ve Suriye'nin tekrardan yapılanmasının söz konusu olduğunu yineledi. Kendilerinin de inşaat alanında büyük bir grup olduklarını ifade eden Tamince, konaklama ile birlikte bu iki sektöre ihtiyaç olduğunu ve Irak’ın ardından Suriye’ye de girmek istediklerini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol