kapat ikonu

Yatırımcılar AMB'yi test edecek

AMB (Avrupa Merkez Bankası) Başkanı Mario Draghi’nin küresel piyasalara etkisi yatırımcılar tarafından test edilecek.

  • Piyasalar
  • 15 Şubat 2016 13:55
  • Son Güncelleme: 15 Şubat 2016 14:03
Küresel belirsizliğin devam ettiği günlerde AMB Bankası Başkanı Draghi’nin gidişata yön vereceği düşünülüyor. Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nda konuşma gerçekleştirecek olan Draghi yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilecek. Yatırımcılar küresel piyasalarda Draghi’nin etkili olup olmadığını izleyecek.
 
Yatırımcılar negatif faiz politikalarıyla ralli yapmaya isteksiz. Draghi parlamentoda konuşacak. Küresel dengeler takip edilecek. Yatırımcılar Draghi’nin gücünü test edecek.
 
Yatırımcılar Draghi'yi test edecek
Mario Draghi'nin finansal piyasaları istediği yönde hareket ettirmek için tek gereksinim duyduğu şey piyasaların beklediği teşvikler konusunda tüyolar vermekti. Yatırımcılar, Pazartesi günü oyunun kurallarını hala Draghi mi çiziyor bunu test edecek.
 
Draghi'nin küresel piyasalarla ilgili ip uçları vermesi bekleniyor
Draghi’nin konuşmasının Mart politikalarına dair olmaması bekleniyor. Draghi’nin hem küresel piyasalarda izlenmesi gereken yol haritası hakkında konulması hem de küresel çapta para politikası otoritelerinin piyasalara, finansal istikrar ve ekonomik büyüme konularında güven aşılaması hususunda bilgiler vermesi tahmin ediliyor.
 
AMB de düşük petrol fiyatlarıyla mücadele ediyor
Global gerileme endişesi, ABD'de Fed'in 2016'da faiz artırımı politikasını askıya almasına sebep verirken, Draghi ve ekibi de güçlenen para birimi ve euro bölgesi enflasyonunu negatif yönde etkileyen düşük petrol fiyatlarıyla mücadele etmeye çalışıyor.
 
Bank of American Merrill Lynch'in Avrupa baş ekonomisti Gilles Moec konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler de , "Merkez bankaları şu anda çok kopuk durumdalar. Piyasa merkez bankalarından çok fazla şey istiyormuş gibi hissediyorum. Piyasalar merkez bankalarından aksiyon istiyor ve ayrıca bu aksiyonun belirleyici olacağına dair inanç duymuyor" şeklinde konuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol