kapat ikonu

Yatırım teşvik paketi neleri kapsıyor?

Ülkemizin temel problemlerinden biri haline gelen terör belası ile son dönemlerde ciddi anlamda mücadele içerisindeyiz. Terörü doğu illerinden tamamen kazıyıp atmak için teşvik paketi açıklandı. Peki teşvik paketinin ayrıntıları neler?

  • Gündem
  • 26 Ocak 2017 14:50
  • Son Güncelleme: 26 Ocak 2017 14:51
Terör olaylarının özellikle doğu illerinde yoğun olarak görülmesi ile birlikte ister istemez bu bölgedeki kalkınma oranı olumsuz yönde etkilenmektedir. Her ne kadar kalkınma politikalarının Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan illerimize yoğunlaştığını söylesek de bu konunun yeteri kadar çözüme kavuştuğunu ileri süremeyiz.
 
Başbakan Binali Yıldırım tarafından Doğu illerini geliştirmek için açıklanan yeni teşvik paketi çok önemli detaylar içeriyor. İşte teşvik paketinin detayları…
 
Teşvik paketi 23 ili kapsıyor
 
Toplamda 19 milyar lira değerindeki bu yatırım paketi 23 ili kapsıyor. Hayata geçirilmesi planlanan bu yatırımların ardından 112 bin kişiye istihdam alanı açılması planlanıyor. Ciddi boyuttaki bu yatırım için şu ana kadar 1200’e yakın ön başvuru alınmış durumda.
Düşük faizli kredi verilecek
 
Doğu illerinde yatırım yapacak olan kişilere ilk yıl ödemesiz toplamda 48 ay vade kullanımlı kredi imkanı sunulacak. Üstüne üstlük mevcut işletmesini doğu illerinden herhangi birine taşımak isteyen kişilere de lojistik destek sağlanacak. Belirlenen 23 doğu ilinde çağrı merkezi kurmak isteyenler için kullanıma açık olmayan kamu binaları tahsis edilecek ve elektrik masrafının yüzde 30’u devlet tarafından karşılanacak.
 
Yatırım yapmak isteyen kişiler için devletin ilgili kurumları harekete geçecek. Ön proje oluşturma, fizibilite çalışmaları ve danışmanlık hizmeti verilecek. Yer tahsisi, makine alet alımı gibi konularda da 6 yıla kadar vadeli kredi tahsis edilecek.
 
Teşvik paketi başvurusu nasıl yapılacak?
 
Başvuru işlemi için KOSGEB ve Kalkınma Ajansları ile iletişime geçebilir ve başvuru yapabilirsiniz. Resmi olarak başvuru süreci başlamış durumda, programa katılmak isteyen girişimciler ilgili birimle irtibata geçip başvuru işlemini tamamlayabilir.
 
Doğu illerini kalkındırmak için açıklanan teşvik paketi, beklenen patlamayı yapacak gibi görünüyor. Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin kalkınması demek terör olaylarının bitmesi anlamına geliyor. Bu nedenle projenin bölge halkı için çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol