kapat ikonu

Yastık altındaki altınlar büyük ölçüde eridi

İKO Başkanı Mustafa Atayık, yastık altındaki altının büyük ölçüde eridiği iddiasında bulundu.

  • Piyasalar
  • 10 Kasım 2018 12:14
  • Son Güncelleme: 10 Kasım 2018 12:31
Spekülatif ataklarla afaki yükselen altın fiyatlarının yastık altındaki altınları erittiği iddiasında bulunan İKO Başkanı Mustafa Atayık, şu anda bir durgunluk olduğunu belirterek insanların bugünlerde beklediğini öne sürdü.
 
FİYATLAR 200 TÜRK LİRASININ ALTINA İNERSE İÇ PİYASA HAREKETE GEÇER
 
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, yastık altındaki altınların spekülatif ataklarla birlikte yükselen altın fiyatları karşısında büyük oranda erdiğini dile getirerek, şu anda bir durgunluk olduğunu ve insanların beklemede olduğunu ifade etti. Altının gramının 200 Türk lirası seviyelerinde kalması hâlinde insanların altına büyük bir talep göstereceğini savunan Atayık, fiyatların 200 Türk lirasının da altına gerilemesi durumunda vatandaşın altın alımlarının patlayacağını ileri sürerek, iç piyasanın da harekete geçeceğini söyledi.
 
YÜKSEK FAİZ ALTINA TALEBİ AZALTTI
 
Altın fiyatlarına ve kuyumculuk sektörüne ilişkin konuşan Atayık, altının ons fiyatının küresel piyasalardaki gelişmelerin de etkisiyle sınırlı yukarı yönlü hareket edebildiğini anlatarak, gelişmiş piyasalarda son dönemde görülen nispeten yüksek faiz sebebiyle altına talebin azaldığını açıkladı.
 
EKONOMİK KONULARIN BİR KISMI DENGEYE OTURDU
 
Atayık, Türkiye'de dış kaynaklı ekonomik dalgalanmanın dolara bağlı olarak altın fiyatlarına da yansıdığını hatırlatarak, Türkiye'de altında afaki fiyatların olduğunu, gram fiyatında 266 liraların görüldüğünü anımsattı. Bunları daha önceden tahmin ettiklerine dikkati çeken Atayık, vatandaşlara alışveriş yaparken dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunduklarını vurguladı. Atayk, bu fiyatların geçici fiyatlar olduğunu, şimdilerde ise ekonomik konuların bir kısmının dengeye oturduğundan bahsederek, doların 5,50 Türk lirasının altına çekilip gram altının da 210 Türk lirası seviyelerinde dengelendiğini aktardı.
 
ALTIN FİYATLARI 200 TÜRK LİRASININ DA ALTINA İNEBİLİR
 
Atayık, altın fiyatlarında geri çekilmenin devam etmesini beklediklerini kaydederek, ons fiyatının fazla yükselmeyeceğinin altını çizdi. Gram altının fiyatının da kademeli olarak düştüğünü işaret eden Atayık, Türkiye'de ekonomik toparlanma sürecinin devam etmesi hâlinde altın fiyatlarının 200 Türk lirası civarına kadar da gerileyebileceğini yineledi. Atayık, bunların tamamen ön görü olduğunu aktararak, ‘’Ciddi bir tertip olmaması hâlinde bunlar mümkün." İfadelerini kullandı.
 
Spekülatif ataklarla afaki yükselen altın fiyatlarının yastık altındaki altını erittiğini savunan Atayık, şu anda piyasada bir durgunluk olduğunu, insanların beklemede kaldığını ifade etti. Atayık, altının gramının 200 Türk lirası seviyelerinde kalması hâlinde insanların altına büyük bir talep göstereceğini, fiyatların 200 Türk lirasının altına gerilemesi durumunda da vatandaşın altın alımında patlama yapacağını ve iç piyasaların da buna paralel olarak harekete geçeceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol