kapat ikonu

Yaşlı ve Engellilere Verilen Maaşlar Artıyor

Devlet tarafından hem yaşlılara hem de engellilere verilen desteklerin artırılması için çalışmalar devam ederken maaşların artırılması hedefleniyor.

Devlet tarafından milyonlarca engelliye ve yaşlıya devlet desteği veriliyor. Bu süreç içerisinde bu desteklerin kura göre artırılması ve kişilerin mağdur edilmemesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Engelli ve yaşlılara verilen maaş desteklerinin memurlara verilen zamlarla bile artırıldığı ifade ediliyor. Temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarının yüzde 5 oranında artırılması bekleniyor. Özellikle yüksek enflasyon oranları devam ederse ortaya çıkan bu fark zam farkı olarak eklenmeye devam edecek. Şimdilik memurlara verilecek yüzde 5 oranında zam kesinleşmiş durumda.
 
65 yaşın üzerinde verilen yaşlılık maaşı şimdilerde 601 lira olarak belirlenmişken Temmuz ayından itibaren verilecek zamlarla birlikte 631 lira olarak yeniden güncellenecek. Yüzde 40 ile yüzde 69 oranları arasında engelli olan kişilere 480 lira aylık veriliyor. Bu süreçte yüzde 70 ve üzeri olan engellilere ise aylık miktarı 720 lira olarak belirlenmiş durumda. Verilecek zamlarla birlikte engelli aylıkları 504 lira ile 756 lira olarak yeniden güncellenmiş olacak.
 
Devlet Destekleri Artarak Devam Edecek
 
Evde yaşlı ve engelli bakan kişilere de devlet tarafından hem destekleyici hem de teşvik edici oması açısından belirli bir miktarda ödeme yapılıyor. Bu miktar bin 305 lirayken verilecek yeni zamlarla ve desteklerle birlikte bin 371 liraya kadar yükselecek. Ancak bu desteklerden eşinin ve kendisinin aylığı toplam bin 219 liranın altında olan kişilerin faydalanması amaçlanıyor. Böylece bu kişilerin maaşlarının yanı sıra 65 aylığı da almaları bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol