kapat ikonu

Yaş meyve sebze ihracatında artış

Bu sene yaş meyve sebze ihracatında yüzde 10-15 artış bekleniyor.

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Kavak, bu sene ihracatta yüzde 10-15 artışın beklendiğini açıkladı.
 
Yaş meyve sebze ihracatında bu sezon küresel ısınmanın etkisi altında kaldığını söyleyen Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, yaz sezonunun uzun sürmesinin özellikle narenciye ihracatını olumsuz yönde etkilediğini belirtti.
 
HAŞERELERİN POPÜLASYONU ARTTI
 
Özellikle geçen kış yine hava koşullarının biraz sıcak geçmesi bazı haşerelerin artmasına da sebep olduğunu hatırlatan Kavak, Akdeniz meyve sineğinin popülasyonu ciddi anlamda arttığını ancak bununla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı ve valiliklerin ciddi önlemler aldığını dile getirdi.
 
RUSYA’YA YÜZDE 50 İHRACAT HEDEFİ
 
Kavak, Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı ile ilgili yaklaşık 50 milyon ton yaş meyve, sebze üretiminin olduğunu belirterek, 3,5 milyon tona yakın bir ihracatın gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı. Bu sene ihracatta yüzde 10-15 artış beklediğini ifade eden Kavak, özellikle Rusya ile olan ilişkilerin iyi yönde seyretmesinin ihracatı daha da artacağını gösterdiğini kaydetti. Kavak, Türkiye’nin ana pazarlarından birisinin Rusya olduğunu anlatarak, ihracatın yaklaşık yüzde 40'ının Rusya'ya yapıldığına dikkati çekti ve ekledi: ‘’Bu normalleşmeyle ihracat hedefimizi yüzde 40’lardan 50’lere çıkarmayı hedefliyoruz...’’
 
UZAK DOĞU’DA YENİ PAZAR ARAYIŞLARI
 
Alternatif pazarlar yaratma noktasında da ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Kavak, özellikle Uzak Doğu'da Çin, Malezya, Güney Kore ve Singapur gibi yeni pazarları keşfetme noktasında ciddi çalışmalardan söz etti. Kavak, tanıtım kampanyalarının düzenlenerek, bu ülkelerdeki pazarı kazanmak istediklerini beyan etti. Mevcut pazarlarını da genişletmek istediklerini ifade eden Kavak, ihracatçıları ve üreticileri bilinçlendirmek için çalışmalar yapıldığını, asıl hedeflerinin de Türkiye'deki yaş meyve sebze ihracatını bir adım daha ileriye taşımak olduğunu aktardı.
 
RUSYA 4-5 YIL SONRA HİÇBİR ÜLKEDEN DOMATES İTHAL ETMEYECEK
 
Domates fiyatlarındaki artışa da değinen Kavak, ihracat sıkıntısı sebebiyle üretimin azaldığını kaydederek, Rusya'nın tahminen 4-5 sene sonra hiçbir ülkeden domates ithal etmeyecek duruma geleceğini vurguladı.
 
RUSYA KENDİ ÜRETİM ALANLARINI OLUŞTURDU
 
Kavak, Rusya’nın kendisine üretim alanları, seralar oluşturduğu bilgisini paylaşarak, birkaç seneye kadar hiçbir ülkeden alım yapmayacaklarını söyledi. Türk üreticisinde Rusya'nın domates almayacağı endişesi yaşandığını bildiren Kavak, bu sebeple üretimde bir miktar azalma yaşandığını, domateste fiyat yükselişinin ihracatla alakasının olmadığını öne sürdü. Kavak, ihracatın oldukça azaldığını ifade ederek, bu durumun tamamen üretim kaynaklı olduğunu savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol