kapat ikonu

Yarım Gün Çalışıp Tam Gün Maaş Almak Mümkün!

Çalışan annelerin iş hayatında desteklenmesi için sağlanan desteklerden en dikkat çekeni ise yarım gün çalışan annelere tam gün maaş verilmesi oldu.

Çocuk sahibi olan kadınların iş hayatında yer alması için devlet tarafından verilen destekler her geçen gün biraz daha artırılıyor. Bu süreç içerisinde doğum izninden dönmüş olan kadınlara bebekleri ile daha fazla zaman geçirmeleri için yarım gün çalışma imkanı tanınıyor. Ancak bu durum kafalarda çeşitli soru işaretlerine neden oluyor. Bu süreç içerisinde yarı zamanlı çalışan kadınların maaşlarında herhangi bir kesinti meydana gelmiyor.
 
Doğum izninden döndükten sonra yeni anne olan kişilere yarı çalışma ödeneğinin daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesi için yeni bir ekonomi programı hazırlandı. Bu ekonomi programı çerçevesinde çalışan annelere pek çok hakkın tanındığı tespit edildi. Özellikle bu süreç İŞKUR üzerinden alınan ödemeler için son derece önemli.
 
Hangi Şartlar Aranıyor?
 
Çalışan annelerin bu şartlardan yararlanmaları için bazı durumları göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Bu süreç içerisinde annenin doğum yapmadan önce ya da evlat edinmeden önce önceki üç yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmesi gerekiyor.
 
Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışma gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Bu süreç içerisinde annelik izninin sona ermesi ile birlikte 30 günlük süreyi geçmeden İŞKUR'a doğum ve evlat edinme konusunda yarım çalışma belgesi ile başvuru yapılması gerekiyor. Doğumlara göre değişiklik gösteriyor. Bunun üzerine birinci doğumda 60 günlük ikinci doğumda 120 gün ve daha fazla doğumlarda 180 gün çalışma süresi belirleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol