kapat ikonu

Yargıtay Borcunu Ailesinden Gizleyenleri Affetmedi

Yargıtay tarafından alınan emsal bir karar neticesinde artık borcunu ailesinden gizleyen kişilerin annesine haciz ihbarnamesi gönderilebileceği öğrenildi.

Ticaret hayatında yaşanan ekonomik zorlukları ailesine yansıtmamak için gizleyen kişilere yargıtay tarafından verilen karara göre kötü haber verildi. Bu süreçte kambiyo senet borcu bulunan kişinin annesine yargıtay tarafından verilen karara göre haciz bildiren bir ihbarname gönderilebileceği öğrenildi. Böylece durumdan hem aile etkilenecek hem de gerekli bilgilendirmeler haklar dahilinde gerçekleştirilecek.
 
Günümüzde pek çok kişi ticaret hayatında karşılaşmış olduğu zorlukları ailesine yansıtmamak adına bazı çalışmalarda bulunuyor. Bu süreç içerisinde ailelerin pek çok borçtan son ana kadar haberdar olmadıkları tespit edildi. Özellikle bir vatandaşın kambiyo senetlerinden oluşan borcunu ödeyemediği için mahkemelik olmasının ardından konu hakkında yargıtay tarafından emsal oluşturacak bir karar verildi.
 
Borçlunun Ailesine Haber Verilecek
 
Alıcının İcra Müdürlüğü'ne başvurmasının ardından borçlunun ailesine de bu süreç içerisinde haciz ihbarnamesi göndermesine karar verildi. Bu süreç içerisinde İcra Müdürlüğü ilk olarak bu isteği geri çevirdi. Borçlunun ailesinin gözünde küçük düşürülebileceği göz önünde bulunduruldu. Bunun ardından yeniden alacaklının İcra Hukuk Mahkemesi'ne başvurmasının ardından konu hakkında emsal teşkil edilecek bir karar verildiği görüldü.
 
Mahkeme borçlu olan kişinin annesinin örnek gösterilmesinin ardından herhangi bir olmadığına karar vererek şikayetin reddine karar verildi. Böylece borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber verildi. Yeni döneme borçlunun annesine borç konusunda bir haciz ihbarnamesi artık sorunsuz bir şekilde gönderilecek. Böylece gizleme durumunun rafa kaldırılacağı öğrenildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol