kapat ikonu

Yaptırımlar petrol pazarını olumsuz etkileyecek

Venezuela Petrol Bakanı ve PDVSA Başkanı, ABD tarafından uygulanan yaptırımların dünya petrol pazarında olumsuz etkiler oluşturacağını öne sürdü.

  • Gündem
  • 05 Şubat 2019 09:40
  • Son Güncelleme: 05 Şubat 2019 10:05
Venezuela Petrol Bakanı ve PDVSA Başkanı, ABD'nin uyguladığı yaptırımların dünya petrol piyasasına olumsuz etkiler yapabileceği görüşünü savundu.
 
Venezuelalı gazeteci Jose Vicente Rangel’e mülakat veren Venezuela Petrol Bakanı ve Venezuela’'nın devlet petrol şirketi PDVSA'nın Başkanı Manuel Quevedo, ABD'nin PDVSA ve Venezuela'nın ABD’deki petrokimya şirketi Citgo'ya uyguladığı yaptırımları ve etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, ABD'nin geçtiğimiz hafta PDVSA'ya uygulayacağını duyurduğu yaptırımların az bir zararla geçmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Quevedo, bunun dünya petrol pazarında önemli olumsuz etkiler oluşturacağını vurguladı.
 
ABD’NİN YAPTIRIM KARARI PETROL FİYATLARINI ETKİLEYECEK
 
ABD'nin uyguladığı yaptırım ve ekonomik savaşların 2019’da petrol fiyatlarını etkileyeceğini ifade eden Quevedo, Venezuela'nın ABD’deki petrokimya şirketi Citgo'ya getirilen yaptırımlarla da ilgili Venezuela'nın petrol göndermeye devam etmesinin ve buradan elde edilen gelirin de kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’nun planlarında kullanılmasının amaçlandığına işaret etti.
 
YAPTIRIM KANALIYLA HIRSIZLIK GERÇEKLEŞTİRİLİYOR
 
Citgo'ya yapılanın tamamen yasadışı olduğunu kaydeden Quevedo, yaptırımlar kanalıyla bir hırsızlığın gerçekleştirilmeye çalışıldığını söyledi.
 
PDVSA’NIN BANKA HESAPLARININ KONTROLÜ GUİDAO’YA GEÇTTİ
 
ABD, 28 Ocak tarihinde PDVSA'ya yaptırım kararı almış, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun meşruiyetini tanımayan Juan Guaido, aynı gün şirketin banka hesaplarının kontrolünün kendisine geçtiğini ilan etmişti.
 
CİTGO PETROLEUM, VENEZUELA’YA PARA TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİREMİYOR
 
Önceki yaptırımlarından dolayı Citgo Petroleum, 2017 yılının ağustos ayından itibaren Venezuela'ya para transferi gerçekleştiremiyor, söz konusu şirket bunun yerine Venezuela ve diğer ülkelere rafine edilmiş petrol ve petrol ürünleri satabiliyor.
 
CİTGO’NUN ABD’DE 5 BİNDEN FAZLA BENZİN İSTASYONU BULUNUYOR
 
Venezuela petrolünün ABD'deki en büyük ithalatçısı konumunda bulunan Citgo'nun ABD'de 3 bin 500 çalışanı, 9 boru hattı ve günlük ortalama 760 bin varillik ham petrolü işleyen 3 rafinerisi ve 5 binden fazla benzin istasyonu bulunuyor.
 
VENEZUELA ERKEN SEÇİME GİDECEK
 
Guidao'nun kendini ''devlet başkanı'' ilan etmesinin ardından ilk etapta ABD, ardından birkaç Güney Amerika ülkeleri de muhalif lideri hukuksuz bir şekilde ''geçici devlet başkanı' ilan etmişti. Ülkede çıkan olayların ardından hem Maduro ve destekçileri hem de Guidao ve destekçileri sokağa inmiş, çeşitli gösteriler yapmıştı. Guidao ve destekçileri orduya seslenerek, Maduro yönetimine darbe yapmaya davet etmişti. Ordunun başındaki komutanlar ise seçilmiş Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya karşı böyle bir eylem içerisine girmeyeceklerini ve de bu çağrının hukuksuz olduğunu bildirmişti. Maduro, daha sonraki günlerde Venezuela'nın erken seçime gideceğini açıklamıştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol