kapat ikonu

Yapımcılara devletten destek geliyor

Film sektörünün gelişmesi için 1 milyon seyirciye ulaşmış yapımlara devlet tarafından yüzde 25 oranında destek verilmesine karar verildi.

Film sektörünün gelişmesi için 1 milyon seyirciye ulaşmış yapımlara devlet tarafından yüzde 25 oranında destek verilmesine karar verildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir süredir yeni Sinema Kanunu üzerinde titiz bir çalışma yürütülüyordu. Sinema sektörünün her geçen gün teknolojik gelişmelerle birlikte harekete geçmesi ve gelişme göstermesinin ardından bu durumun biraz daha hız kazanması ve desteklenmesi için çalışmaların yapılmasına karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanı tarafından atılan adımlar sonrasında yerli ve yabancı yapımların desteklenmesine ve Türkiye'nin tanıtımına önem verilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.
 
Türk ve yabancı ortak yapımların önü açılacak. Yabancı yapımların gelip Türkiye'de bir sinema filmi çekimi yapması ülkenin tanıtımı açısından son derece önemli olduğundan dolayı bir anlamda desteklenmesi gerektiğine karar verildi. Yabancı yapıların ülke sınırları içerisinde çekilmesi sonrasında yabancı yapımlar için yüzde 25 oranında bir destek verilmesine karar verildi. Bu durumdan hem yapımcı hem senarist hem de oyuncu olumlu bir şekilde faydalanabilecek.
 
Kültür ve turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan açıklamaların ardından sektör temsilcileri ile bir araya gelinecek yeni bir toplantı düzenlendi. Bu toplantının ardından gerekli desteklerin verileceği yönünde önemli açıklamalar yapıldı. Artık Türkiye sınırları içerisinde yapılan yerli filmlerinde izlenme oranlarının artırılması, bu yönde teşviklerin verilmesinin son derece önemli olduğu ifade edildi. Yerli yapımların 1 milyon seyirci izleme oranlarına ulaşılmasının ardından devlet tarafından yüzde 25 oranında destek verilmesine karar verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol