kapat ikonu

Yağışlardan dolayı çiftçi nefes aldı

Türkiye genelinde yağışların geçen üretim sezonuna oranla yükselmesi, yüksek verim bekleyen çiftçilere umut oldu.

  • Sektörel
  • 16 Ocak 2019 09:38
  • Son Güncelleme: 16 Ocak 2019 10:12
Türkiye genelinde yağışların geçen üretim sezonuna kıyasla yüzde 50 artması, yüksek verim bekleyen çiftçileri umutlandırıyor.
 
Özellikle ocak ayı itibarıyla görülen yoğun kar yağışının, geçen sene bitkisel üretimdeki yüzde 6'lık düşüşü telafi etmesi, ülkenin tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası'nda hububat rekoltesini ciddi miktarda artırması bekleniyor.
 
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, tarımsal üretimde rekolte, verimlilik, kalitede iklim unsurunun belirleyici olduğunu ifade ederek, yağışların tarımı temelden etkileyen en önemli faktör olduğunu, bu üretim sezonunun yağış açısından bereketli geçtiğini ifade etti.
 
YAĞIŞLAR BU SENE YÜZDE 50 ARTTI
 
Son yağan yağışların çiftçinin yüzünü güldürdüğünü dile getiren Soylu, geçen sene ile kıyaslandığı zaman 1 Ekim-1 Ocak arasındaki yağışlarda bu yıl Türkiye genelinde yüzde 50 artışın söz konusu olduğunu anımsatarak, uzun seneler ortalamasına kıyasla da bu yıl yüzde 25'lik bir artışın görüldüğünü söyledi. Soylu, bu durumun özellikle hububat çiftçisi bakımından çok önemli olduğuna işaret ederek, buğday, arpa gibi ürünlerin ekiminin özellikle sonbaharda yapıldığı için, bunların çıkışı, sağlıklı gelişimi, kışın ve kıştan sonra da ilkbaharda gelişimi için şu anda toprakta yeterli miktarda su rezervi ve nemin bulunduğunu bildirdi.
 
BUĞDAYDA 22-23 MİLYONA ULAŞILABİLİR
 
Soylu, yağışların rekolte artışı noktasında oldukça yararlı olacağına dikkati çekerek, mart, nisan, mayıs yağışlarının da böyle gitmesi durumunda çok önemli miktarda rekolte artışının beklenebileceğini söyledi. Bu sene buğdayda, 20 milyon rekolteyle, yüzde 7 düşüş yaşandığını anımsatan Soylu, ekim alanında da kısmen bir azalmanın olduğunu belirterek, bu düşüşün ve azalmanın bu verimli rekolteyle kapatılabileceğini öne sürdü. Soylu, buğdayda 22-23 milyona ulaşacak bir potansiyel oluşturulabileceğinden bahsetti.
 
POZİTİF BİR YILA BAŞLANDI
 
2018 yılının nisan ayında yaşanan kuraklığın verimliliği de ciddi oranda düşürdüğünü aktaran Soylu, geçen sene Güneydoğu'da çok kurak bir sene yaşandığını hatırlatarak, bu sene bölgedeki yağışlarda yüzde 100 artış bulunduğunu vurguladı. Soylu, bunların çok olumlu durumlar olduğunu aktararak, sadece buğday özelinde düşünülmemesi gerektiğini, özellikle baharlık ürünlerde, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı, fasulye, patates, soğan gibi farklı ürünlerde de ilkbaharın çok önemli olduğunu anlattı. Toprakta yeterli nemin olması ile birlikte çiftçilerin maliyetlerinin de düşeceğini ifade eden Soylu, sulamanın çok ciddi bir maliyet olduğunun altını çizerek, bu açıdan pozitif bir sene başlandığını, bitkisel üretimde yüzde 6 düşüş yaşandığını ve bunu telafi etmenin son derece önemli olduğunu aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol