kapat ikonu

Yağışlar 'beyaz altın'ı tarlada bıraktı

Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısını karşılayan Şanlıurfa’da sonbaharda yaşanan aşırı yağışların ardından hasat yapamayan birçok çiftçinin ürünü tarlada kaldı.

Şanlıurfa’da yetişen ve bölgede ‘’beyaz altın’’ olarak tabir edilen pamuk, erken gelen yağışların ardından bu sene üreticisinin yüzünü güldüremedi.
 
Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, bu sene rekor bir üretim beklediklerini kaydederek, fakat erken gelen aşırı yağışların ardından beklediklerini alamadıklarını anlattı.
 
PAMUĞUN YÜZDE 40’I TARLADA KALDI
 
Eyyüpoğlu, pamuğun Türkiye'de ve dünyada önemli bir ürün olduğuna işaret ederek, bu sene Şanlıurfa'da pamuk için zor bir dönemden geçildiğini aktardı. Erken gelen ve aralıksız devam eden yağışlı hava sebebiyle biçerdöverlerin tarlalara giremediğini belirten Eyyüpoğlu, aynı nedenlerle işçilerin de pamuğu toplayamadığını vurgulayarak, şu anda Şanlıurfa'da ekilen pamuğun yüzde 40'ının tarlada kaldığını öne sürdü.
 
Yağışlar 'beyaz altın'ı tarlada bıraktı-1
 
ERKEN YAĞIŞ KURU TARIM YAPAN HUBUBAT ÜRETİCİSİNİ MEMNUN ETTİ
 
Bu yüzden devletten çiftçilere destek olmasını isteyen Eyyüpoğlu, çiftçilerin ne yazık ki çok zarar ettiğini dile getirerek, borçlu çiftçinin borçlarını nasıl ödeyeceğini kara kara düşündüğünü söyledi. Eyyüpoğlu, bunun yanında erken yağışların kuru tarım yapan hububat üreticisi ile besiciyi çok memnun ettiğini de vurguladı.
 
PAMUK TÜRKİYE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKIDA BULUNUYOR
 
Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Mehmet Ali Çullu da beyaz altının Şanlıurfa ve Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunduğunu ifade ederek, genelde söz konusu ürünün üreticisinin yüzünü güldürdüğünü aktardı. Çullu, bu sene bölgede pamuk üretimi anlamında rekor bir verim beklediklerine işaret ederek, fakat uzun zamandır aralıksız süren yağmurların hasada müsaade etmediğini öne sürdü.
 
ÇİFTÇİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR
 
İşçi eliyle toplanan pamukların yağıştan etkilenmediğini aktaran Mehmet Ali Çullu, Türkiye'nin pamuk üretiminin yaklaşık yarısını üreten Şanlıurfa'da bu sene rekor düzeyde üretim beklenirken ekim ayında uzun süreli düşen yağışların hasada izin vermediğini kaydetti. Çullu, eylül ayı sonu itibarıyla hasadına başlanan pamuğun çoğunlukla makine ile toplandığını, birçok tarlada ilk hasat yapılamadan yağmurlar yağmaya başladığını anımsatarak, bundan dolayı çiftçinin kara kara düşündüğünü ifade etti.
 
BU SENE VERİM VE KALİTE DÜŞÜK OLACAK
 
Bu sene pamukta rekor verim beklenirken, aşırı yağışlardan dolayı hasat edilemeyen ürün sebebiyle verim ve kalitenin düşeceği öngörüsünde bulunan Çullu, yağışların pamuk üreticisini üzdüğünü, tahıl üreticisini ise mutlu ettiğini vurguladı.
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol