kapat ikonu

Yağışlar balda rekolte beklentisini yükseltti

Türkiye'nin bu kış mevsim normallerinin üzerinde yağış alması sebebiyle bal üreticilerinin kuraklık endişesi geride kaldı.

Gazetecilere konuşan Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'nin yıllık 110 bin ton civarında gerçekleşen bal üretimiyle Çin'in hemen ardından dünyanın ikinci büyük bal üreticisi konumunda bulunduğunu hatırlatarak, bu kış alınan yoğun yağışların arıcıların yüzünü güldürdüğünü söyledi. Bu yıl nisan ayından ağustos ayına kadar kuraklığın yaşanmaması, aşırı sıcaklığın görülmemesi hâlinde toprağın neminin iyi durumda olduğunu dile getiren Şahin, bitkilerin yeterli yağışını aldığını belirterek, arıcıların bu coğrafyanın envai çeşit balını tüketiciye tattıracağını savundu. Şahin, geçen sene Doğu Anadolu ve Orta Anadolu'da mevsimsel şartlar sebebiyle iyi ürün elde edemediklerini ve çiçek balında yüzde 50 verim kaybı yaşadıklarını ifade ederek, çam balı üretim miktarının da bir önceki senenin biraz üzerine çıkıp 40 bin ton seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.
 
Yağışlar balda rekolte beklentisini yükseltti-1
 
80 BİN TON ÇİÇEK, 40 BİN TON ÇAM BALI ÜRETİLECEK
 
Şahin, geçen sene Türkiye’nin bazı kesimlerinde toplu arı ölümleri yaşandığını anımsatarak, bunun tarımsal ilaçlardan kaynaklandığını, Tarım ve Orman Bakanlığının bu ilaçların kullanımını yasakladığını vurguladı. Ziya Şahin, bu sene mevsim şartlarının aynı şekilde devam etmesi ve arı ölümleri olmaması hâlinde 80 bin ton çiçek, 40 bin ton da çam balı üretileceğini iletti.
 
YILDA 20 TON ARI SÜTÜ ÜRETİLEBİLİR
 
Bilim adamlarının çalışmalarının, dünyada en fazla endemik bitkinin Türkiye'de bulunduğunu gösterdiğini kaydeden Şahin, bu zenginliğin üretime yansıtılması gerektiğini aktararak, arı ürünleri üretimine de değindi. Şahin, bu coğrafyada balın dışında arı sütü, propolis, polen ve arı zehri de üretildiğine dikkati çekerek, bunların hepsinin çok önemli olduğunu, insan sağlığına katkıda bulunan ürünler olduğunu ve bu ürünlerin yurt dışından ithal edilemeyebileceğini savundu. Ziya Şahin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilecek desteklerle birlikte yılda ortalama 20 ton arı sütü üretebileceklerini iddia etti.
 
Yağışlar balda rekolte beklentisini yükseltti-2
 
BALDA TEKELLEŞMEYE DOĞRU GİDİLİYOR
 
Şahin, bal fiyatlarında arz talep dengesinin oluşturulamadığını ve üreticilerin zarar gördüğünü vurgulayarak, balda tekelleşmeye doğru gidildiğini ileri sürdü. Bu tekelleşmeyi bakanlıkların çözmesini isteyen Şahin, en büyük sıkıntılarının tekelleşme olduğunu ifade ederek, bu tekelleşmeden kurtulmak istediklerini söyledi. Şahin, marketlerde 45-50 Türk lirasına satılan balın, Türkiye arıcısından kilosunun 9-12 Türk lirasından alınmaya çalışıldığını dile getirerek, 2018 yılının böyle kapatıldığını anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol