kapat ikonu

Yabancıya konut satışından elde edilen gelir belli oldu

Nevita International tarafından yapılan araştırmaya göre; geçen sene Türkiye'den ev alan yabancılar konut başına ortalama 148,7 bin dolar ödeme yaptı.

  • Emlak
  • 19 Şubat 2019 11:49
  • Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 12:15
Nevita International'ın yaptığı araştırmaya göre; geçen sene ev alan yabancıların konut başına hemen hemen 148,7 bin dolar ödeme yaparken, yabancılara konut satışından sağlanan gelirin 5,9 milyar dolara dayandığı öğrenildi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı ve Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, geçen sene 2017 yılına nazaran adetsel olarak yüzde 78,3’lük artış olmasına karşın, dolar geliri bakımından benzer yükselişi göremediklerini ifade ederek, 2013 yılında 250 bin dolar olan yabancıların Türkiye'den aldıkları konut başına ödedikleri rakamın 2014 yılında 228 bin dolara, 2015 yılında 182 bin dolara gerilediğini, 2016 yılında ise yeniden 213 bin dolara çıktığını bildirdi.
 
Türkiye yabancıya konut satışında hızlı bir ivme yakaladı
 
Belirtilen rakamın sonraki senelerde düşüş göstererek, 2017 yılında 206 bin dolara, 2018 yılında da 148 bin dolara kadar indiğine işaret eden Akbal, fakat geçen senedeki düşüşte döviz kurundaki yükselişin de etkili olduğunu belirterek, Türkiye'nin yabancıya konut satışında son senelerde hızlı bir ivme yakaladığını öne sürdü. Akbal, son 3 senedir yükselen konut satış rakamının bu yıla da çok iyi başladığına dikkati çekerek, yabancılara gerçekleşen konut satışlarının ocak ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 82’lik yükselişle 3 bin 168 adede kadar ulaştığını açıkladı. Belirtilen rakamın, tarihin en iyi ocak ayı rakamı olduğunu dile getiren Akbal, bu sene yabancıya konut satış adedinin 50 bini geçeceğini ileri sürerek, İspanya ve İngiltere'de 100 bin konutun yabancıya satıldığını anımsattı. Akbal, bir sene öncesine kadar Türkiye’nin bu ülkelerin çeyreği kadar konutunu yabancılara satabildiğini vurgulayarak, bu sene yarının aşılmış olacağını ve birkaç yılda onların yakalanabileceğini söyledi.
 
Geçen sene yabancılara 300 milyon TL’lik ev satıldı
 
Konut satışında adet artışı kadar değer artışının yakalanması adına daha nitelikli alım gerçekleştiren yabancıları Türkiye'ye getirmek konusunda çalışmalarını yoğunlaştıracaklarını ve yurt dışı ofis açılışlarına ağırlık vereceklerini anlatan Akbal, Ürdün ve Suudi Arabistan noktalarına bu sene Dubai ve Londra'yı da dâhil edeceklerini duyurarak, Katar, Çin, Endonezya, Malezya coğrafyasını da hedef olarak seçtiklerini kaydetti. Akbal, geçen sene yabancılara 300 milyon TL’lik ev sattıklarını hatırlatarak, belirtilen rakamı bu sene 500 milyon TL’ye, 2023 yılında da 5 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol