kapat ikonu

Yabancıya konut satışında tarihin en iyi başlangıcı

Yılın ilk ayında yabancılara satılan 3 bin 168 adet konut, tarihin en iyi ocak rakamı olarak adını yazdırmayı başardı.

  • Emlak
  • 18 Şubat 2019 23:32
  • Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 03:07
Yabancılar, senenin ilk ayında 3 bin 168 adet konut alırken, bunun cumhuriyet tarihinde yabancıya konut satışında en iyi ocak rakamı olduğu öğrenildi.
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, yabancıya konut satışında ocak ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 82'lik yükseliş yaşandığını hatırlatarak, tarihin en iyi ocak ayı satış rakamıyla karşılaştıklarını bildirdi.
 
Bu sene 50 bin rakamına ulaşılacak
 
Bu durumu da artık yabancıya konut satışında mevsim etkilerinden bağımsız bir yükseliş görülebildiğinin bir kanıtı olarak niteleyen Çelik, söz konusu artışın, bu sene yabancıya konut satışında 50 bini ulaşılabileceğinin de bir işareti olduğuna işaret ederek, son 2 senedir yabancıya konut satışında hızlı bir yükseliş yaşandığını belirtti. Çelik, İngiltere'nin, İspanya'nın 100 binin üzerinde yabancıya konut sattığını anımsatarak, Türkiye’nin gideceği daha çok yol olduğunu savundu. Resmî rakamlara bakıldığında, geçen senenin 10 ayında yabancıya konut satışından 4,1 milyar dolarlık gelir elde edildiğine değinen Çelik, rakamın 2018 geneli için 5 milyar doları bulmasını beklediklerini ifade ederek, getirilen teşvikler sayesinde yabancıya konut satışının 15 milyar dolarlık seviyeye çıkacağını ve bunun 60 milyar dolarlık ihracata tekabül eden döviz girdisi oluşturacağını dile getirdi.
 
Arap ülkelerinin istediği kriterleri bir tek Türkiye sunuyor
 
Çelik’in ardından konuşan Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman ise senenin ilk ayındaki yabancıya konut satışının kendilerini mutlu ettiğini söyleyerek, ilk sırayı Iraklıların aldığını, artış düzeyi ve ilk basamakta olan ülkenin kendilerini şaşırtmadığını açıkladı. Yabancılara satış rakamlarının önümüzdeki dönemde daha da yükseleceğini anlatan Barman, özellikle Arap ülkelerinin istediği tüm kriterleri bir tek Türkiye’nin sunduğunu iddia ederek, konumu, kültürel değerleri ve fiyat avantajının Türkiye'yi, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri arasında cazip kıldığını ileri sürdü. Barman, döviz kurunun yüksek olması ve bitmiş gayrimenkul fiyatlarının gerilemesinin onlar için Türkiye'yi avantajlı hâle getirdiğini vurgulayarak, bu bölgelerde daha fazla reklam yapılmasının şart olduğunu anlattı. 50 bin rakamlarının aşılmasının kolay olduğunu öne süren Barman, hedefin 100 bin adet olması gerektiğini kaydetti. Şirketlerinin satışlarını daha da yükseltmek adına 12-14 Mart tarihleri arasında Irak'ta road show düzenleyeceklerini vurgulayan Barman, projelerini ve Türkiye'yi bu ülkede tanıtacaklarını duyurdu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol