kapat ikonu

Yabancının Türkiye'ye güveninde hiçbir negatiflik olmadı

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Çağlar, sektörün yüzde 72'sinin yabancı şirketlerden oluştuğunu anımsatarak, yabancının Türkiye'ye güveninde hiçbir negatiflik olmadığını savundu.

  • Sektörel
  • 15 Ocak 2019 23:38
  • Son Güncelleme: 15 Ocak 2019 23:48
Gazetecilere konuşan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Yönetim Kurulu Başkanı Can Akın Çağlar, ekonomiyi değerlendirirken siyasi, ekonomik ve finansal olmak üzere 3 temel ayağı dikkate aldıklarını ifade ederek, bu 3 ayağın sağlam olması durumunda ekonominin sağlıklı bir şekilde yoluna devam edeceğini öne sürdü. Dünya siyasetini etkileyen ve dünya ekonomisinin büyüklüğünün yüzde 25’ini oluşturan bir ülkenin başındaki bir kişinin bir anlamda Twitler’la ortamı germesinin, Twitler’la siyasi ayağı sallıyor olmasının, dünya ekonomisinde bir çalkantı oluşturduğuna işaret eden Çağlar, bunu tek bir ülkeye yönlendirdiği zaman o ülkenin etkilenmesinin doğal olarak daha farklı olabildiğini belirtti.
 
SİGORTACILAR YENİ ÜRÜN GELİŞTİRME ÇABASI İÇİNDE
 
Ancak dünyanın yavaş yavaş buna alıştığını ve sigortacılar olarak sürekli yeni ürün geliştirme çabası içerisinde olduklarını dile getiren Çağlar, belki de uluslararası siyasi söylemin de absorbe edilmesi için bir sigorta geliştirilmesi gerektiğini ileri sürerek, aksi takdirde her gün bir tweetle uyanan ve ona göre ekonomin şekillendiği bir dünyanın çok sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlamasının çok mümkün olamayacağını aktardı. Çağlar, ondan dolayı dünya ekonomilerinin sürekli çalkalandığını vurgulayarak, bu çalkalanmaların da getirdiği değişik ülkelerde değişik etkilerin ortaya çıkabildiğini anımsattı. Çağlar, Türk ekonomisinin de doğal olarak bu gelişmelerden etkilendiğine dikkati çekerek, Türkiye’nin dış dünya ile önemli bir entegrasyonu bulunduğunu hatırlattı. Türkiye’nin kapalı bir ekonomi olmadığını, senelerden beri, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığından beri bir dış dünyaya açıldığını söyleyerek, bugün de her geçen gün dış dünyayla daha entegre olan bir yapıya bürünüldüğünü anlattı.
 
TÜRKİYE’YE YÖNELİK GÜVENCEDE HİÇBİR NEGATİFLİK YAŞANMADI
 
Çağlar, Türk sigorta sektörünün yüzde 72'sinin yabancı sigorta şirketlerinden oluştuğunun altını çizerek, bu kadar kur ve faizlerde atak olmasına rağmen, yabancıların Türkiye'ye yönelik güveninde hiçbir negatiflik yaşanmadığını vurguladı. Bir sene evvel, her şeyin normal olduğu dönemde, eldeki nakitlerin sadece yüzde 15'inin döviz, yüzde 85'i Türk lirası olduğuna işaret eden Çağlar, kurların arttığı dönemde, bu oranların aynen korunduğunu iddia ederek, sektör olarak yine yüzde 15'lik döviz likiditesi taşıdıklarını açıkladı. Çağlar, o da yurt dışı borçlanmayı ödemek adına ihtiyaç olan bir rakam olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin uzun vadeli potansiyeline güvendikleri için yabancı yatırımcıların ülkeyi tercih ettiğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol