kapat ikonu

Yabancılara konut satışında rekor

Yabancılara konut satışı 2018’de tüm zamanların rekorunu kırarak 40 bin sınırına dayandı.

  • Emlak
  • 21 Ocak 2019 11:08
TÜİK verilerinden derlenen bilgiye göre; yabancılara konut satışı geçen sene her ay düzenli olarak artış gösterirken, gayrimenkul ve bankacılık sektörünün yaptığı kampanyalar başta olmak üzere döviz kurlarındaki yükselişlerin de etkisiyle yabancılara konut satışı tarihî seviyelere ulaştı.
 
Geçen sene yabancılara konut satışı 2017 senesi sonuna kıyasla yüzde 78,4 yükselerek 39 bin 663'e ulaşırken, 2017 yılında 22 bin 234 adet konut satışı gerçekleştiği anımsatıldı.
 
KONUT SATIŞININ YÜKSEK OLMASI 2019 İÇİN UMUT VERİCİ
 
Gazetecilere konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2018’de gerçekleşen 1 milyon 375 bin adetlik konut satışının, önceki sene gerçekleşen 1 milyon 400 bin adetlik rekora çok yaklaştığını ifade ederek, fakat 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 25-30 civarında artan mevduat faizlerinin olumsuz etkisiyle hızını kaybettiğini ve yeni rekorun gelmediğini öne sürdü. Durbakayım, mevduat faizi ve döviz gibi alternatif yatırım araçlarındaki kısa vadeli artışların baskısına karşın toplam konut satışının yüksek olmasının, 2019 için umut verici olduğunu söyledi.
 
SEKTÖRDE TARİHÎ BİR GELİŞMEYE İMZA ATILDI
 
Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan ise 2018 yılının sektörü diri tutmak ve ekonomiye yüksek bir katma değer yaratmak için örnek bir güç birliği dönemi olduğunu dile getirerek, sektör olarak aralık ayında satışları yüzde 2,9 artırıp, 2019 için umut vaat eden bir gelişmeye imza atıldığını vurguladı. Özellikle 2018 yılının son çeyreğinde yeni düzenlemelerin de etkisiyle yabancı yatırımcıda gözlenen alış yönlü hareketliliğin, senenin tamamındaki satışlarda ciddi bir domino etkisi yarattığını belirten Babacan, yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarında bir önceki seneye kıyasla yüzde 78,4'lük bir artış sağlayarak sektörde tarihî bir gelişmeye imza attıklarını anlattı. Babacan, bu yükselişi Babacan Holding olarak satışta olan projelerinde de hissettiklerini öne sürdü.
 
RAKAMLAR BALON DEDİKODULARINA CEVAP VERDİ
 
Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal da Türkiye'de 2018 yılında 1 milyon 375 bin adet konutun satıldığını kaydederek, 2017 yılına göre düşüşün yalnızca yüzde 2 seviyesinde olduğunu anlattı. Böylesi faiz oranlarına, ekonomik ve konjonktürel gelişmelere karşın bir önceki seneye nazaran benzer seviyede olunduğunu vurgulayan Akbal, bunun hem sektörde tüketicilerin ihtiyaç gereği ev aldığını ortaya koyduğunu hem de balon dedikodularına ciddi bir cevap verdiğine işaret ederek, 1 milyon 375 bin adetlik konut satışından bahsedildiğini ve bunun 650 bininin yeni konut satışından kaynaklı olduğunu anımsattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol