kapat ikonu

Yabancı Plakalı Araçların Ücret Tahsilatları Yapılıyor!

Yurt dışımdan gelen yabancı plakalı araçların tekrar ülkeden çıkışı yapılmadan kesilmiş ceza ve vergi ücretlerinin tahsilatı yapılıyor.

Yabancı plakalı araçların karayollarından ücretli bir şekilde geçmesi için yapılan düzenleme resmen hayata geçirilmiş oldu. Bu süreç içerisinde Ticaret Bakanlığı tarafından konu hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü çerçevesinde gümrük idareleri tarafından yabancı plakalı olan tüm araçların para cezalarının yeniden ülke dışına çıkmadan tahsil edilmesine karar verildi. Aksi takdirde araçların çıkışına izin verilmeyecek.
 
Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü tarafından gümrük idarelerinden çıkış yapacak olan yabancı plakalı araçların denetimleri detaylı bir şekilde yapılmaya başlandı. Yollardan alınan ve plakalara yansıtılan geçiş ücretleri ve varsa para cezaları yeniden aracın ülke dışına çıkışına izin verilmeden araç sahiplerinden tahsil edilmeye başlandı. Ücretlerin alınmaması halinde araçların ülke dışına çıkmalarına izin verilmiyor.
 
Tahsilat Dönemi Başladı
 
Yönetmelikte belirtilen detaylar çerçevesinde borç görülmesi halinde tahsilat gerçekleşmeden gümrük çıkış noktalarından araçların çıkış yapmaları engellenecek. Bu konuda araç sürücülerinin mağdur olmasını engellemek için bazı noktalarda ilave olarak ödeme noktalarının açıldığı ifade edildi. Gümrük kapılarında bu konuda çeşitli kuyrukların oluştuğu biliniyordu. Bu kalabalığı ve dolayısıyla mağduriyeti engellemek açısından gümrük kapısına gelmeden önce ödemelerin gerçekleştirilmesi gerektiği öneriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol