kapat ikonu

Work And Travel'e Türkiye'nin İlgisi Arttı!

Yurt dışı eğitim masraflarının döviz kuruna bağlı olarak yükselmesinin ardından Work And Travel hizmetleri Türkiye'den ilgi görmeye başladı.

Dolardaki fiyat artışının ardından eğitim masrafları da yükselmeye başladı. Yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin aileleri doların yükselişine bağlı olarak eğitim masraflarını karşılayamadıklarını dile getirdiler. Ancak çocuklarının iyi bir eğitim almasını isteyen aileler bu konuda farklı alternatifleri değerlendirmeye başladılar. Amerika'da gezme ve bunun yanı sıra çalışma imkanı sunan Work and Travel hizmetleri yeniden aktif bir şekilde gündeme gelmeye başladı.
 
Her yıl 6 bin öğrencilik kontenjan ayrıldığı gibi ekim ayının ilk haftasında bu başvuru miktarının 10 bin kişiye ulaştığı tespit edildi. Bunun üzerine Türkiye'de bu yıl rekor bir başvuru seviyesinin belirlendiği öğrenildi. Amerikan Konsolosluğu bu süreç içerisinde Türkiye'ye verilen kontenjan miktarının artırılması için yeni görüşmelerin yapılacağını dile getirdi.
 
Ayda 1900 Dolar Kazanmak Mümkün!
 
Öğrencilere uygulamaya katılmaları halinde 3 ay çalışma ve 1 ay gezme hakkı tanınıyor. Bu süreçte tüm dünyadan gelen 150 bin öğrenci bulunuyor. Yurt dışında eğitim almaya bütçesi yetmeyen öğrencilerin ve ailelerinin bu konuda yoğun bir araştırmaya girdikleri öğrenildi.
 
İş bulan öğrenciler program kapsamında haftada 32 saat ile 40 saat arasında çalışabiliyorlar. Ortalama olarak saati 12 dolar alan öğrenciler böylece aylık olarak 1920 dolar kazanabiliyorlar. Türk lirası ile bu rakam 11 bin 500 olarak ifade ediliyor. Duruma ve çalıştıkları mesleğe göre hizmet sektöründe yer alan öğrenciler maaşlarının yanı sıra bahşiş aldıkları için bu rakam giderek yükseliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol