kapat ikonu

Volkswagen'den Türkiye'de minibüs atağı

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği Başkanı Kanca, Volkswagen’in Türkiye'de Ford Transit'lerin üretildiği fabrikalarda Volkswagen minibüslerini üreteceğini açıkladı.

  • Otomobil
  • 14 Ocak 2019 14:17
  • Son Güncelleme: 14 Ocak 2019 14:58
Gazetecilere konuşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, Türkiye’de otomotiv sektörünün her sene bir önceki senenin üzerinde büyüdüğünü ifade ederek, otomotiv sektörü olarak yeteri güce, kaynağa, insan kaynağına ve teknolojiye sahip olduklarını belirtti.
 
2019’DE DAHA İYİ BAŞARI GÖSTERİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Ülkenin, sektörde uluslararası tecrübesi de olduğunu vurgulayan Kanca, dünyanın dört bir yanına mal satıldığına işaret ederek, 2019 yılında çok daha iyi bir başarı göstermek istediklerini, ihracatta, Türkiye ortalamasının yüzde 7 seviyelerinde bulunduğunu ve yüzde 11 artış sağlandığını anımsattı.
 
TÜRK FİRMALARININ HİNDİSTAN’A YÖNELMESİ İÇİN ÇALIŞILIYOR
 
Kanca, sektör bakımından potansiyel olan yeni pazarlara değinirken, yakın dönem içerisinde dünyada Hindistan’a doğru bir yöneliş olduğunu öne sürerek, Çin’in büyüme hızının azaldığını ve siyasi olarak ABD’nin Çin’i köşeye sıkıştırmaya çalıştığını hatırlattı. Böyle durumda ABD şirketleri, ABD’li şirketlerle çalışan Avrupa şirketlerinin, Çin yerine Hindistan’a yöneldiğini savunan Kanca, Türk firmalarının da oraya yönelmesi için çalıştıklarını dile getirerek, Hindistan’ın büyük bir pazar olduğunu bildirdi. Kanca, Hindistan’ın bu zamana kadarki çalışmalardan çok daha fazla önem kazanacağını kaydederek, Türk firmalarının burada mutlaka ya iş alacağını ya da ortaklık kuracağını söyledi.
 
TÜRKİYE’NİN DOĞU TARAFINDAN LOJİSTİK SORUNU VAR
 
Yeni pazarların yeni lojistik ihtiyaçlarını beraberinde getirdiğini ileri süren Kanca, Türkiye’nin özellikle doğu tarafında lojistik sorunu bulunduğunu ileri sürerek, lojistik sorununun çözülmesi anlamında TAYSAD olarak bakanlıkla ortaklaşa bir çalışma sürdürdüklerini anlattı. Kanca, Avrupa’daki lojistik problemini çözmek için devletin de desteğiyle bir çözüm bulduklarını kaydederek, TAYSAD olarak bugünlerde bu projenin bitirilmesine az kaldığını aktardı. Birkaç Avrupa ülkesinde bazı Türk lojistik firmasıyla anlaştıklarını ifade eden Kanca, devletin bu lojistik firmalarını destekleyeceğini, böylece küçük ve orta ölçekli Türk firmalarının nakliyeden dolayı dezavantajlarını ortadan kaldıracaklarını vurgulayarak, küçük ve orta ölçekli bir firmanın Avrupa’nın 4-5 yerinde depo açmasının mümkün olmadığını söyledi. Kanca, kurulacak bu organizasyonda o Türk firmalarının oradaki depolardan yararlanacağını ve çok da ucuz bir şekilde mallarını oraya sevk edebileceğini anlatarak, aynı şekilde bunun da Hindistan’da yapmanın mümkün olduğunu savundu.
 
Almanya’da Türkiye ile iş yapan Almanların bu ülkeye olumlu baktığını belirten Alper Kanca, gelecek dönemde iki ülke arasındaki ilişkiler ve ticaret hacminin yükselmesini beklediklerini bildirerek, yatırımın gelmesi için hep birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol