kapat ikonu

Vişne Toplayan Daha Fazla Kazanıyor

Vişne üretimleri ülkemizde hızla devam ederken hasat zamanı başladı. Vişne toplayan vatandaşların üreticiden daha fazla kazanmaları dikkat çekti.

Vişne üretimleri ülkemizde hızla devam ederken hasat zamanı başladı. Vişne toplayan vatandaşların üreticiden daha fazla kazanmaları dikkat çekti.
 
Ülkemizde her yıl üretilen vişne hasadı sonunda başladı. Vişne üretiminin en önemli merkezlerinden birisi olan Kütahya ve ilçelerinde gerekli çalışmalar başladı. Vişnelerin toplanması için işçiler çalışmaya başladılar. ancak bu durumdan üreticilerin durumdan memnun olmadıkları ve büyük mağduriyetler yaşadıkları ortaya çıktı.
 
Geçtiğimiz yıllara bakıldığı zaman vişneler 3 ile 4 lira arasında satışa sunuluyor ve bu rakamlar üreticilerin masraflarını sorunsuz bir şekilde karşılıyordu. Ancak sonrasında bu yıl vişne fiyatları 1.5 liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesi üreticilerin zorluk yaşamalarına sebep oldu.
 
Bölgeden yıllık olarak yaklaşık 35 bin ton vişnenin çıkarıldığı belirtildi. vişne toplama işlemlerinde çalışan bir işçi üreticiden günlük olarak yaklaşık 70 lira kazanıyor. Toplanan vişneden ise işçinin payı ödendikten sonra geriye üretici için 35 liranın kaldığı öğrenildi.
 
Bu durum işçilerin üreticiden daha fazla kazandığını ve üreticilerin bu durumdan memnun olmadıklarını ortaya koydu. Geçen yıl üreticiler vişne ve kiraz üretimi ile geçimlerini sağlarken bu yıl aynı durumun gerçekleşmediğini ve fiyatların kendilerini zorladığını ifade ettiler.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol