kapat ikonu

Vergide indirim paketi açıklandı!

Bakan Albayrak, yeni vergi indirimlerini açıkladı. Otomotivden, beyaz eşyaya, mobilyadan, konuta KDV indirimi yapıldı…

  • Gündem
  • 31 Ekim 2018 17:16
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 00:06
Yeni vergi indirimlerini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, otomotivden, beyaz eşyaya, mobilyadan, konuta KDV indirimleri yapıldığını açıkladı. Söz konusu indirimler ise 2018’in sonun kadar uygulanacak.
 
SENE SONUNA KADAR KDV VE ÖTV'DE İNDİRİM
 
Vergi denetim kurulu toplantısı sonrası yeni vergi indirim paketini açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sene sonuna kadar altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerinin devreye alındığını duyurdu.
 
KONUTTA KDV İNDİRİMİNE DEVAM
 
Bakan Albayrak, konut satışında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasının devam ettiğini açıkladı.
 
TAPU HARCINDA DA İNDİRİM SÜRÜYOR
 
Albayrak, tapu harçlarının yüzde 4'ten yüzde 3'e indirilmesi konusunun da 2018 yılının sonuna kadar süreceğini duyurdu.
 
MOBİLYADA KDV YÜZDE 8'E İNİYOR
 
Geçen yıl uygulanan ve büyük başarı kaydedilen mobilya ürünlerinde KDV indiriminin bu yıl da yapılacağı müjdesi verildi. Bakan Albayrak, mobilyada KDV’nin yüzde 18’den 8’e ineceğini söyledi.
 
BEYAZ EŞYADA ÖTV YOK
 
Yine geçen yıl ÖTV indirimi uygulanan bir başka ürün grubu ise beyaz eşyada yaşanacak. Özellikle geçen yılki kampanyayı kaçırarak beyaz eşyalarını yenileyemeyenler için de müjdeli haber geldi. Sene sonuna kadar beyaz eşyada ÖTV’nin sıfıra ineceği kaydedildi.
 
TİCARİLERDE KDV YÜZDE 1’E İNİYOR
 
Öte yandan dolarda yaşanan spekülatif dalgalanmaların ardından 2017 yılına göre bu yıl otomotiv sektöründe satışlarda yaşanan düşüşü de yükseltmek adına 1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiliyor. Bakan Albayrak, ticari araçlarda da KDV'nin yüzde 18'den yüzde 1'e indirildiğini de vurguladı.
 
KDV YENİDEN KURGULANDI
 
Yeni dönemde maliye alanında özellikle ortaya konulan hedeflere ulaşmak, reformları hayata geçirmek için KDV’nin yeniden kurgulandığını açıklayan Bakan Albayrak, ekonomide tüm göstergelerde oldukça pozitif gelişmeler sağlandığını hatırlattı.
 
KURDAKİ KÖPÜK SEVİYE KIRILMAYA BAŞLADI
 
Albayrak, kurdaki köpük denilen seviyenin de ekim ayı enflasyonu ile kırılmaya başlandığını gördüklerini ifade ederek, fiyatlamalardaki negatif dalgalanmanın kırılması adına enflasyonla mücadele programı başlatıldığını anımsattı.
 
Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na destek veren STK ve kurum sayısının 2 bin 500'ü aştığı bilgisini veren Albayrak, kurda ve faizdeki trendinin aşağı yönlü oldukça buradaki indirim oranlarının yüzde 10'un üzerine çıkmaya başladığını görmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.
 
Albayrak, kredi faizlerinde son bir ayda çok ciddi pozitif gelişmeler yakalandığını belirterek, yüzde 40-50'ler konuşulurken bugün itibarıyla yüzde 30’ların altına inmeye başladığını bildirdi. Mevduat faizlerinin de yüzde 20'nin altına inmeye başladığını dile getiren Albayrak, bu trendin aşağı inmeye başladığını gösteren gelişmelerden biri olduğu değerlendirmesinde bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol