kapat ikonu

Vergi teşviki otomotive can verdi

Nissan Genel Müdürü Özkök, 2019'da da sektörün desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, ÖTV ve KDV teşvikinin sektöre can verdiğini aktardı.

Nissan Genel Müdürü Sinan Özkök, gelecek sene için otomotiv pazarında 400 binli seviyelerin öngörüldüğünü ifade ederek, 2019'da da sektörün desteklenmesi gerektiğini anlattı. ÖTV ve KDV teşvikinin sektöre can verdiğine işaret eden Özkök, bankalardan sağlanabilecek indirimli faiz oranlarıyla da sektörün daha fazla kalkınacağını ileri sürdü.
 
OTOMOTİV PAZARINDA FİYATLAR DÖVİZE BAĞLI YÜZDE 50 ARTTI
 
Ürün ve marka algısının ardından müşterinin otomobili satın almasını fiyat ile finansman uygulamalarının tetiklediğine dikkati çeken Özkök, pazarda fiyatların dövize bağlı olarak arttığını, dövizdeki artışın ocak-eylül döneminde yüzde 50 civarında olduğunu hatırlattı.
 
MÜŞTERİ YÜKSEK FAİZ DÖNEMİNDE KREDİYE GİRMEKTEN ÇEKİNİYOR
 
Özkök, faiz oranlarının da aylık yüzde 3'lere kadar çıktığı için her ne kadar kampanyalar yapılsa da müşterinin yüksek faiz döneminde kredi borcunun altına girmekten çekindiğini öne sürerek, pazarda aylık bazda yüzde 70-75'lere kadar bir daralma görüldüğünü vurguladı.
 
GEÇEN SENEYE GÖRE CİDDİ DÜŞÜŞ YAŞANACAK
 
Otomotiv sektöründe ÖTV ve KDV teşvikleri ile belli bir ivmelenme yaşandığına değinen Özkök, buna karşın yılın 11 ayında toplam pazarın yüzde 34 daralarak 543 bine gerilediğini belirtti. Özkök, aralık ayı için pazar tahminlerinin 65-70 bin seviyelerinde bulunduğunu dile getirerek, 610-615 bin civarında bir rakamla yılın kapatılacağını, geçen seneye göre ciddi bir düşüş yaşanacağını dile getirdi.
 
2019’UN İLK 3 AYNDA ÇOK DAHA DÜŞÜK PAZARA GİDİLEBİLİR
 
Özkök, buna karşın pazarın çok daha aşağı inme riski olduğunu kaydederek, ÖTV ve KDV teşviki olmasaydı yılın ancak 550 bin seviyesinde kapatılacağını savundu. Diğer taraftan bakıldığında, kasım ve aralıktaki bu canlanmanın, aslında 2019'un ocak-mart dönemindeki talebin bir parça öne gelmesi anlamını taşıdığını anımsatan Özkök, dolayısıyla 2019'un ilk 3 ayında çok daha düşük pazara gidileceğini, 2018'in de altında bir pazarla karşı karşıya kalınacağının öngörüldüğünü bildirdi.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YIL YÜZDE 30’LUK DAHA DARALMA
 
Özkök, şu anda gelecek sene için otomotiv pazarında yaklaşık 400 binli seviyelerin öngörüldüğünün altını çizerek, bu senenin 600 binlerde bitirilmesi durumunda, önümüzdeki yıl bir yüzde 30'luk daralmanın daha öngörüldüğü bilgisini paylaştı.
 
2019’UN HEBA EDİLMEMESİ GEREK
 
Otomotivin lokomotif sektör olduğundan bahseden Sinan Özkök, 2019'un heba edilmemesi gerektiğini, 2019'da da sektörün desteklenmesi gerektiğini yineleyerek, vergi teşvikinin sektöre can verdiğini, bankalardan sağlanabilecek indirimli faiz oranlarıyla da sektörün daha ileriye götürülebileceğini duyurdu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol