kapat ikonu

Vergi sistemi çalışmaları 2019'da çok etkin olacak

Bakan Albayrak, vergi sistemini adil bir yapıya kavuşturmak için vergi mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmalar başta olmak üzere, 2019 yılının bu anlamda çok etkin bir yıl olacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2019 yılı bütçesinin TBMM Genel Kurulundaki görüşmelerinde hükûmet adına konuşma yaptı.
 
Albayrak, yüksek enflasyona karşı atılan adımların ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın etkisinin görülmeye başlandığın ileri sürerek, ekim ayında tepe noktasına ulaşan tüketici fiyatlarının, kasım ayında aylık yüzde 1,4 daraldığını, yıllık enflasyonun da bir önceki aya göre 3,6 puan iyileştiğini hatırlattı.
 
ENFLASYONUN TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞÜRÜLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Enflasyondaki bu düşüşün, fiyatlama davranışları için önemli bir gösterge olan beklentileri de olumlu yönde etkilediğini aktaran Bakan Albayrak, ancak daha alınması gereken çok önemli mesafeler olduğunu vurgulayarak, enflasyonu tek haneli rakamlara kalıcı olarak en kısa sürede düşürülmesinin hedeflendiğini bildirdi.
 
PARA VE MALİYE POLİTİKALARINDAKİ GÜÇLÜ DURUŞ KORUNACAK
 
Albayrak, enflasyonla mücadelede, para ve maliye politikalarındaki güçlü duruşun korunacağını, aynı zamanda yapısal sorunlarla da çok yoğun bir mücadele ortaya koyarak, çözümlerin adım adım hayata geçirildiğini ifade ederek, küresel ekonomik ve finansal koşulların giderek zorlaştığı bu dönemde, ekonomiyi bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirmeyi sürdüreceklerini kaydetti.
 
VERGİ SİSTEMİ ÇALIŞMALARI İLE 2019 YILI ÇOK ETKİN OLACAK
 
Bakan Albayrak, mali disiplinin tüm AK Parti hükûmetlerinde olduğu gibi bu dönem de en önemli çıpaları olacağına dikkati çekerek, vergi sisteminin daha basit, etkin, geniş tabanlı ve daha adil bir yapıya kavuşturmak adına vergi mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmaların başta olmak üzere, 2019 yılının bu anlamda çok etkin bir yıl olacağını öne sürdü.
 
MECBUR OLMADIKÇA YENİ İSTİSNA VE MUAFİYET GETİRİLMEYECEK
 
Bunun yanı sıra etkinliği olmayan istisna, muafiyet ve indirimlerinin kademeli olarak kaldırılacağını bildiren Albayrak, mecbur olmadıkça yeni istisna ve muafiyetin getirilmeyeceğine işaret ederek, mükelleflerin vergiye uyum seviyelerini güçlendirip ve kayıtlı ekonomiye geçişin hızlandırılacağını duyurdu.
 
Albayrak, gelir politikaları ile ihracat odaklı ve teknoloji tabanlı bir üretim modeli çerçevesinde; nitelikli yatırımları, katma değerli üretimi, istihdamı ve ihracata dayalı büyümeyi destekleyerek, ekonominin rekabet gücünün daha da geliştirileceğini söyleyerek, bunun özellikle son 2-3 aylık dönemde öncülerini, mesajlarını, ticaret anlamında, cari denge anlamındaki, dengelenme rakamlarında görülmeye başlandığını ve 2019’da bunun daha da güçlü bir şekilde geçirileceğini aktardı.
 
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol