kapat ikonu

Vergi mükellefi nedir? KYK bursunda vergi mükellefiyeti ne anlama geliyor?

KYK başvuru ekranından çıkan ekran öğrencileri "Vergi mükellefi nedir?" sorusuna yöneltti. Peki KYK bursunda vergi mükellefiyeti nedir?

  • Gündem
  • 16 Ekim 2019 23:40
  • Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 23:48

KYK başvurularının başlaması sonrası "Vergi mükellefi nedir?" sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Vergi Usul Kanunu’nun 8. maddesindeki bilgiye göre, üzerinde vergi yükümlülüğü olan gerçek ve tüzel kişilere vergi mükellefi denilmektedir. Peki KYK burs başvurusunda vergi mükellefiyeti nedir? Konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde...

Vergi mükellefi nedir? KYK bursunda vergi mükellefiyeti ne anlama geliyor?-1

KYK bursunda vergi mükellefiyeti nedir?

KYK burs başvurusu yaparken birçok öğrencinin karşısına "vergi mükellefiyeti" ekranı çıktı. Bunun anlamı ise adına kayıtlı işyeri olması yani vergi levhasına sahip bir mekan işletme demektir.

Öte yandan bu soru öğrencinin annesi ve babası için de soruluyor. KEndisi adına ya da anne-babası adına üzerine işletme bulunanlar belirtilen alanları doldurmak zorundadır. Vergi mükellefiyetinin tescili ile birlikte Gerçek Usulde Vergi Mükellefi, Basit Usulde Vergi Mükellefi seçeneklerinin de işaretlenmesi gerekiyor.

Vergi mükellefi nedir?

Üzerine vergi borcu yüklenen gerçek ve tüzel kişiler, vergi mükellefidir.

Mükellef, vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu terettübeden gerçek veya tüzel kişidir.

Vergi sorumlusu, verginin ödenmesi bakımından, alacaklı vergi dairesine karşı muhatap olan kişidir.

Vergi kanunlarıyla kabul edilen haller müstesna olmak üzere, mükellefiyete veya vergi sorumluluğuna mütaallik özel mukaveleler vergi dairelerini bağlamaz.

Bu kanunun mütaakıp maddelerinde geçen “mükellef” tabiri vergi sorumlularına da şamildir.

Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde bulunan her gerçek kişi ile tüzel kişilere bir vergi numarası verilir. Bu hükmün uygulanmasına ilişkin usul ve esasları tespit etmeye ve vergi numarasının kamu kurum-kuruluşları ile gerçek ve tüzel kişilerce yapılacak işlemlerle ilgili kayıtlarda ve düzenlenecek belgelerde kullanılması mecburiyetini getirmeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol