kapat ikonu

Vergi İndirimleri Gelebilir

Hükümet vergilerin düşürülmesi için bazı maliyetlerden feragat etme konusunda çalışmalara başladığını açıkladı.

Hükümet vergilerin düşürülmesi için bazı maliyetlerden feragat etme konusunda çalışmalara başladığını açıkladı.
 
Türkiye ekonomisinin yaşamış olduğu kötü günlerin tamamen sona ermesi için yeni çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar çerçevesinde Türkiye'de birtakım faiz oranlarının normal seviyelerden daha yukarıda olduğu belirlenmişti. Bu durumun üstesinden gelebilmek için bazı faiz oranlarının masraflarından feragat edilmesi bir çözüm olarak uygulanırken bu çerçevede işe yaradığı da görülmüştü. Ekonomide meydana gelen bu tür olumlu gelişmelerin vergiler konusunda da uygulanması için yeni çalışmalar yapıldı.
 
Faizlerin yüksek olmasından şikayet eden vatandaşlara hak verildiği için mevduat faizlerinin kontrol altına alınmasına karar verildi. Bu süreçte aynı yöntemin vergiler içinde uygulanmasına ve yüksek olduğu düşünülen vergi oranlarının biraz olsun düşürülmesine karar verildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapılan açıklamalar sonrasında konu hakkındaki sinyallerin verildiği öğrenildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından bir süredir faiz oranları konusunda sağlam çalışmaların yapıldığı ve güçlü bir çalışmanın hazırlandığı öğrenildi. Son dönemlerde asıl hedefin enflasyon oranları olduğu belirlenirken bu konuda enflasyon oranlarını tek haneli rakamlara indirebilmek için çalışmaların yapıldığı açıklandı.
 
Enflasyonun indirilmesi ekonominin rahatlatılması açısından son derece önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Kamu maliyetlerinin de yapılan ekonomik çalışmalar sonrasında son bulması bekleniyor. Verilen sinyallerin ardından radikal bir ekonomik çalışma içerisine girileceği öğrenildi. Kredi faizlerinin de düşürülmesi ile maliyet hesaplamalarında 3 puanlık bir düşüşün yaşanması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol