kapat ikonu

Vergi borcu yapılandırmasını bozana yeni hak tanındı

Komisyonda görüşülen torba teklifle birlikte, yeniden borç yapılandırmasından mükelleflerin faiz ödeme şartıyla 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yararlanabileceği açıklandı.

  • Gündem
  • 07 Aralık 2018 18:21
  • Son Güncelleme: 07 Aralık 2018 20:29
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen torba kanun teklifine, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında, yapılandırma başvurusunda bulunmuş olduğu hâlde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen mükelleflerin, bu ödemeleri 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan yararlandırılmaya devam etmeleri hükmü getirildi.
 
2 MİLYONU AŞKIN KİŞİ YAPILANDIRMA ŞARTLARINI BOZDU
 
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, mevzuata ilişkin komisyona verdiği bilgilerde teklife eklenecek maddeyle vergi affından faydalanan mükelleflere ocak ayı sonuna kadar ödeme imkânı tanınacağını bildirdi. Bakanlığa bağlı vergi dairelerine 5 milyon 950 bin 136 yükümlünün başvurduğu bilgisini paylaşan Dilbay, ortalama 70 milyar Türk lirası yapılandırma gerçekleştiğini anlattı. Dilbay, 2 milyon 459 bin 214 kişinin yapılandırma şartlarının bozulduğunu duyurdu.
 
43,4 MİLYAR TÜRK LİRASI YAPILANDIRILDI
 
Sosyal Güvenlik Kurumuna da 1 milyon 270 bin 402 kişinin başvuruda bulunduğunu bildiren Dilbay, 43,4 milyar Türk lirasının yapılandırıldığını açıkladı. Dilbay, 562 bin kişinin ihlal ettiğini aktararak, tahsilat olarak da şu ana kadar Maliye tarafınca 13,3 milyar Türk lirası, SGK'de ise 3,2 milyar Türk lirası yapılandırma bozulmadan tahsil edildiğini duyurdu.
 
BORÇ YAPILANDIRMASINDAKİ ÜÇÜNCÜ ERTELEME
 
İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, düzenlemenin, hükûmetin son borç yapılandırmasındaki üçüncü ertelemesi olduğunu hatırlatarak, Gelir İdaresinin derli ve toplu bir vergi düzenlemesiyle toplumun karşısına çıkması gerektiğini anlattı.
 
CHP’Lİ VEKİLDEN AK PARTİ’Lİ VEKİLLERE HAKARET
 
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, öğretmen, din görevlileri ve Emniyet Genel Müdürlüğü personeline 3 bin 600 ek gösterge tanınmasını öngören madde ihdası önergesinin kabul edilmemesi ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Bekaroğlu, bazı AK Parti'li milletvekillerinin ‘’Ret oyu vermedim.’’ Çıkışlarına çekimser olmanın da Milliyetçi Hareket Partisi ile çıktığını savundu. Bekaroğlu, AK Parti'li milletvekillerine yönelik rencide edici ithamlarda bulunduğu için, Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç tarafından uyarıldı.
 
AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, CHP’li vekil Bekaroğlu'nun önergelerine, kendi partisinin milletvekillerince kabul oyu verilmemesinin üzücü olduğunu dile getirerek, aynı durumda kalması hâlinde başka bir önerge sunmayı dâhi düşünmeyeceğini öne sürdü.
 
AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, 3600 ek gösterge vaadinin maliyet hesabı yapılarak yürürlüğe girmesi gerektiğine dikkati çekerek, bu konuyu önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşüldüğünü bildirdi. Öztürk, Bakan Albayrak’ın bunun bir hesap işi olduğunu, acele edilmemesi gerekildiğini söylediğini aktararak, verilen bu vaadin arkasında olduklarını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol