kapat ikonu

Vergi affı olacak mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya, 'bu alanda bir çalışmamız yok' şeklinde cevap verdi.

  • Gündem
  • 01 Mart 2016 10:16
  • Son Güncelleme: 01 Mart 2016 14:45
Maliye Bakanı Naci Ağbal ülke ekonomisi ve mali disiplinle ilgili yaptığı açıklamalarda kadrosuz çalışan taşeron işçilerle ilgili düzenlemenin yakın zamanda hayata geçirileceğini ve mali disiplin konusunda kararlılıklarını sürdüreceklerini dile getirdi. Ancak vergi borçlarından ötürü yapılandırma isteyen vergi mükelleflerini üzdü. Ağbal, 'vergi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kesinlikle bir çalışmamız yok' şeklinde konuştu.
 
Türkiye ekonomik gündemi ve mecliste yapılan yeni düzenlemelerle ilgili konuşan Maliye Bakanı Ağbal, vergi borçlularını üzdü. Vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak bir çalışmalarının olmadığını dile getirdi.
 
Taşeron işçi kadroya alınacak
Taşeron işçilere kadro verilmesi sözünün yakında hayata geçirileceğini ifade eden Ağbal, bununla ilgili çalışmaları Çalışma ve Sosyal Bakanlığıyla yürüttüklerini ve Kamu Personel Yönetimine ilişkin teknik çalışmasının sürdüğünü dile getirdi.
 
Çalışmanın her aşamasında diyalog ve anlayış içinde olacağız diyen Ağbal, bu çalışmanın hedefinde asla kamu çalışanlarının olamayacağını söyledi.
 
Kamu kiralarında artış
Kamu kiralarındaki artışlarla ilgili de fikirleri sorulan Ağbal, kamu bina kiralarında Ocak ayındaki artışın nedenini Yurt-Kur’un bina kiralamalarına bağladı. Bu yıl 500 bine yakın mükellefin ilk kez kira beyan ettiğini ve bunun da vergisinin toplamda 3.9 milyar lira olarak hesaplandığını ifade etti.
 
'Tarım arazisi satışı yeniden başlayacak'
Hazine’ye ait olan tarım arazilerinin halka satışıyla ilgili sorulan bir soru üzerine de vatandaşların zamanda haberdar olup da bu uygulamadan yararlanamamış oldukları için sitem ettiklerini belirtti. Bu konuyla ilgili olarak da yakın zamanda bir çalışma başlatacaklarını ve tarım arazilerinden halkın yararlanmasını sağlayacaklarını ifade etti.
 
‘Mali disiplin de kararlıyız’
Ülke ekonomisiyle ilgili sorulan sorulara da cevap veren Bakan Ağbal, mali disiplin konusundaki kararlığı sürdüreceklerini de ifade etti. Tarife yapısında yapılan değişikliğin vergi konusunda herkesi eşit olarak etkileyeceğini bu durumda vatandaşları kesimlere ayırmalarının mümkün olmayacağını ifade etti.
 
‘Vergi borcu yapılandırması kesinlikle olmayacak’
Vergi konusunda hassasiyetleri olduğunu ve mali disiplini korumak konusunda son derece kararlı olduklarını dile getiren Ağbal, ‘hassasiyetimiz olan bir konuda yeni düzenleme yapmak uygun olmaz’ diyerek vergi konusunda yeni bir yapılandırma olmayacağını net bir dille anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol