kapat ikonu

Venezuela'ya ihracat 3 kat arttı

Venezuela'ya Türkiye'den gerçekleşen ihracat geçen sene, önceki seneye kıyasla göre yüzde 223 yükselerek 120 milyon 800 bin dolara çıktı.

  • Gündem
  • 13 Şubat 2019 14:09
  • Son Güncelleme: 13 Şubat 2019 14:37
Türkiye'den Venezuela'ya gerçekleşen ihracatın geçen sene, önceki seneye nazaran yüzde 223’lük yükselişle 120 milyon 800 bin dolara dayandığı açıklandı.
 
Komşu ülkeleri tarafından ambargo uygulandığı dönemlerde Türkiye’nin Katar’ı yalnız bırakmadığı gibi Venezuela’yı da yalnız bırakmayarak, bu ülkenin yanında olduğu ve istediği tüm ürünü problem yaratmadan gönderdiği biliniyor.
 
Venezuela’nın yaşadığı ekonomik sorunlar Türkiye’nin ihracatını artırdı
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye 2017 yılında Venezuela'ya 37 milyon 432 bin dolarlık ihracata imza atarken, karşılaşılan siyasi yakınlaşmalar ve Venezuela'nın yaşadığı ekonomik sorunların ardından Türkiye'nin bu ülkeye ihracatı 2018 yılında yüzde 223 yükselerek 120 milyon 800 bin dolara çıktı.
 
En fazla ihraç edilen ürün grupları
 
Enflasyonun çok yüksek olduğu Venezuela'ya Türkiye’nin ağırlıklı olarak gıda ürünleri ihraç ettiği öğrenilirken, ihracatta ilk sırayı 27 milyon 886 bin dolarla makarnanın aldığı belirtildi. Makarnanın ardından 13 milyon 642 bin dolarla ay çiçek yağı, 7 milyon 860 bin dolarla buğday unu ve 5 milyon 41 dolarla kırmızı mercimek gelirken, Venezuela’ya bunların yanında 1 milyon 546 bin dolarlık mısır unu ve 1 milyon 324 bin dolarlık şeker ihracatı yapıldı.
 
Devlet başkanlarının yakınlaşması doğrudan ticareti olumlu yönde etkiledi
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, Türkiye ve Venezuela devlet başkanlarının yakınlaşmasının doğrudan ticaretin de olumlu yönde etkilediğini ifade ederek, Venezuela'da karşılaşılan ekonomik problemlerden ötürü en çok ihtiyacın gıda ürünlerinde olduğunu söyledi.
 
İhracat yüzde 411 yükseldi
 
Türkiye'nin de gıda ürünleri ihraç ettiğine işaret eden Terci, önceki senelerde tıpkı komşu ülkeleri tarafından ambargo uygulanan Katar’da olduğu gibi bu zor gününde de Türkiye’nin Venezuela'ya ellini uzattığını anımsatan Terci, Venezuela'ya ihracatın bu sene de hızlı başladığını dile getirerek, 2018’in Ocak ayında 1 milyon 752 bin dolarken bu senenin ocak ayında rakamın yüzde 411 yükselerek 8 milyon 958 bin dolara ulaştığını bildirdi.
 
Türk ürünleri Venezuela pazarında kalıcı olacak
 
Terci, bu ivme ile gitmesi hâlinde 200 milyon dolar rakamlarını yakalama imkânına ulaşacaklarını savunarak, Türk ürünlerinin lezzeti, kalitesi ve fiyat avantajı sayesinde Venezuela pazarında kalıcı olacağını öne sürdü. Terci, bunun yanında bu ülkeden diğer Güney Amerika ülkelerinde de ihracatın artırılacağını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol