kapat ikonu

Vatandaştan Enflasyon Endeksli Kredi'ye yoğun başvuru!

Üç kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın çıkardığı Enflasyon Endeksli Kredi başvuruları başladı. İşte detaylar...

  • Kredi
  • 24 Haziran 2019 11:59

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın çıkardığı yeni paket ile ev almak isteyenlere büyük kolaylık sağlandı. Bu kapsamda, vatandaş enflasyona dayalı faiz oranı ile kredi çekebilecek ve enflasyonun düşmesi halinde kredi faiz oranları da düşecek.

Vatandaşlar daha rahat ev alacaklar

Kamu bankaları, yüksek enflasyon nedeni ile ev alamayan ya da almak için faizlerin düşmesini bekleyen vatandaşları için harekete geçti. İlk günden itibaren büyük ilgi gösterine enflasyon endeksli kredi paketi ile vatandaşların daha rahat ev alabilmeleri hedefleniyor.

Başvuru sayısı 600’e ulaştı

Paketin açıklandığı günden bu yana Enflasyona Endeksli Kredi kampanyasına çok sayıda başvuru yapıldı. Ziraat Bankası’nda bu krediye başvuru sayısı 600’e ulaştı. Halkbank ve Vakıfbank’ta de yeni kampanyayla ilgili çok sayıda vatandaşın bilgi talebinde bulunduğu öğrenildi.

Faiz oranları ne durumda?

Bu üç bankadan yeni paket kapsamında kredi çekenler, borçlarını enflasyona endeksli olarak faiz ödeyecek. Yıllık enflasyon oranlarının 12’ye bölünmesi durumunda aylık ortalama rakama 0.19 marj ekleniyor. Şu anda enflasyon oranının %18.71 olduğu düşünülürse, Enflasyona Endeksli Konut Kredisinin aylık faizi %1.75’e denk geliyor. Fakat ekim ayında enflasyonda düşüş yaşanacağı bekleniyor.

Enflasyon düşecek mi?

Ekim aylarında enflasyonun %8 seviyelerini görmesi bekleniyor. Bu durum gerçekleşirse Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’nin aylık faiz oranı %0.85’e düşecek. Bu sayede konut alanlar az taksit imkanıyla en sahibi olabilecek. Bu yeni kredi ürünleri tüketici lehine pek çok avantaj sağlıyor. 3, 6 veya 12 aylık dönemlerde kredi faizleri güncellenebiliyor. Enflasyon oranlarında düşüş olması halinde kredi faizleri de düşüşe geçiyor.

Enflasyon Endeksli Kredi hakkında

- Faiz oranı TÜFE ile bankanın belirleyeceği marj oranının toplamından oluşacak.

- Kredi faiz oranı dönemsel olarak yenilenecek.

- Satın alınacak konutun %80’ine kadar kredi kullandırılabilecek.

- 12 aya kadar vade belirlenecek.

- Erken kapatma ve ödeme durumunda herhangi bir ücret alınmayacak.

- Müşteriler kredi vade süresi içerisinde dilediği zaman sabit faizli krediye geçiş yapılabilecek

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol