kapat ikonu

Vatandaş gram altında 250 TL’yi bekliyor

İKO Başkanı Atayık, elinde altın bulunduran vatandaşların gram altının 250 TL fiyatına çıkmasını beklediğini öne sürdü.

  • Piyasalar
  • 14 Aralık 2018 12:39
  • Son Güncelleme: 14 Aralık 2018 12:48
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, elinde altın bulunduran vatandaşların ‘’Altının iz bıraktığı seviyelere yeniden çıkacağı’’ düşüncesiyle kâr realizasyonu adına yeniden tarihî seviye olan gramın 250 TL fiyatına çıkmasını beklediğini anlattı.
 
Atayık, Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının ons fiyatlarını doğrudan etkilediğini dile getirerek, Çin ve ABD’den gelen açıklamaların altın fiyatlarında hareketliliğe neden olduğunu belirtti.
 
FED’İN ‘GÜVERCİN’ TUTUMU ALTININ GÜÇLENMESİNİ DESTEKLEDİ
 
Altının ons fiyatının 1,245 seviyelerine çıktığını hatırlatan Atayık, ons fiyatlarındaki bu kıpırdanmanın diğer önemli küresel nedenlerinden birinin de kuşkusuz ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tutumu olduğunu savunarak, Fed’in faiz artırımı konusundaki şahin tavrından yavaş yavaş uzaklaşması ve güvercin özellikler sergilemesinin de küresel alanda altının güçlenmesini desteklediğini vurguladı.
 
FED FAİZ ARTIRIMI KARARI ALSA BİLE BEKLE-GÖR POLİTİKASINA YÖNELECEK
 
Atayık, bu doğrultuda Fed’in 18-19 Aralık’ta gerçekleştireceği toplantıdan faiz artırım kararı çıksa bile Fed'in, Trump Yönetimi’nin de baskısıyla 2019 yılının ilk çeyreğinde faizi artırmak yerine bekle-gör politikasına yöneleceğini ileri sürerek, merkez bankalarının altın stoklama yönündeki politikalarına devam etmesinden dolayı altının yurt dışında hareketlendiğini vurguladı.
 
ALTININ OFS FİYATLARINDA 1,260-1,270 SEVİYELERİ TEST EDİLEBİLİR
 
Altının ons fiyatının 1,240- 1,245 seviyelerinde bir süre daha kalıcı olması durumunda yukarı doğru hareketlerin devamının görülebileceğini aktaran Atayık, ons fiyatlarında 1,260 ve 1,270 seviyelerinin test edilebileceğini anlatarak, son zamanlarda dünya siyaset ve ekonomisinin dalgalı ve istikrarsız seyri göz önünde tutulduğunda ise tersi bir tablonun da görülebileceğini belirtti.
 
KUYUMCULARA TALEP YOK
 
Yurt içi gram altın fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Atayık, altının onsu yurt dışında değer kazanırken yurt içinde de doların uzun bir süredir 5,30-5,40 lira fiyat aralıklarında gidip geldiğini, 5,13 lirayı görmesine karşın 5 liranın altına düşmediğine işaret ederek, tablonun böyle olması ile birlikte, altının gram fiyatının 215-214 liraya çıkmasına rağmen Kapalıçarşı ve semt kuyumcularında bir hareketlilik görülmediğini, bir kâr realizasyonu şeklinde kuyumculara bir talebin olmadığını açıkladı.
 
VATANDAŞ GRAM ALININ 250 LİRAYA ÇIKMASINI BEKLİYOR
 
Atayık, altın sahiplerinin bir kısmının dövize yöneldiğini anımsatarak, hem altının, hem de doların belli bant aralıklarında sıkışmasının belki de en önemli sebeplerinden birinin, daha önce altınını bozarak dövize yönelen yatırımcıların elindeki dövizi bozmak için doların 6 TL ve 6,5 lira seviyesine çıkmasını beklemesi olabileceğini ifade etti. Elinde altın bulunduran vatandaşların da ‘’Altının iz bıraktığı seviyelere yeniden çıkacağı’’ görüşüne paralel olarak kâr realizasyonu için yeniden tarihî seviye olan gramın 250 lira fiyatına çıkmasını beklediğini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol