kapat ikonu

Varlık Fonu nedir, nerede kurulur?

Varlık Fonu kavramı dün itibariye ülkede en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Bakanlar Kurulu kararı sonrasında bir çok şirketin hisseleri varlık fonuna devredildi. Peki varlık fonu nedir? Hisseler varlık fonuna nasıl aktarılıyor? İşte merak

  • Gündem
  • 06 Şubat 2017 12:24
  • Son Güncelleme: 06 Şubat 2017 12:26

Varlık Fonları, devletin yönetimi ve sahipliği dışında çalışan, pek çok finansal varlıklara yatırım yaparak elde edilen gelirdir. Bu fona aktarılan gelirin büyük bir kısmı bütçe fazlalarından oluşuyor. Eğer bir ülkede bütçe fazla ise bunu 4 farklı yöntemle kullanabilir. Bu yöntemler ise şu şekildedir;

- Mevcut vergi yükünü hafifletir. Borçlarını daha erken ödeyebilir. Harcama seviyesini arttırabilir. Ulusal Varlık Fonu kurarak bütçe fazlalığını bu fona devreder ve yabancı ya da ulusal anlamda bazı varlıklar satın alıp gelirlerini arttırmayı amaçlar. Dolayısıyla gelecek kuşakların daha refah bir yaşam tarzı sürmesinin önü açılmış olur.

Bu fon yönetiminde dikkat edilmesi gereken nokta ise risk ve getiri dengesini doğru ayarlamaktan geçiyor. Bu tür işlemleri parlamentonun sıkı denetimi altında ve bütçe kısıtlamaları ile yapmak oldukça zordur. Varlık fonu kurulmasındaki temel nedenlerden biri de bu kısıtlamalardan kurtulmaktır.

Varlık Fonu neden ve nerede kurulur?

Varlık fonu gelişmiş ülkelerin büyük bir kısmı tarafından uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu fonun kurulmasında iki temel neden rol oynamaktadır.

- Ülke ekonomisinde görülen dalgalanmaları minimum seviyeye indirmek ve istikrarı sağlamak.

- Gelecek kuşakların refah seviyesini yükseltmek.

Bu açıdan bakıldığında varlık fonunun ve getirilerinin her türlü riskten uzak olması gerekiyor. Varlık fonunun kurulacağı yere baktığımızda ise iki farklı durum söz konusudur:

- Varlık Fonları, Merkz Bankası’nın kontrolünde kurulur. Merkez Bankaları, benzer işlemleri daha önceki süreçte yaptığı için belli oranda tecrübeye sahiptir. Tüm bunlara ilaveten Merkez Bankası’nın bağımsız bir yapıda olması hem güven ortamı oluşturuyor hem de siyasi etkilerden uzak hareket etmesine olanak sağlıyor.

- Varlık Fonları, farklı bir idare veya şirket aracılığıyla kurulabilir. Ancak Varlık Fonları, kendisini ispat edene kadar pek çok eleştiriye maruz kalabilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol