kapat ikonu

Varlıbaş: Biyoteknoloji savunma sanayisi kadar önemli

BİYOSAD, Türkiye’nin geleceğini çizecek olan önemli çalışmalara bakanlık ile birlikte imza atmak istiyor.

BİYOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Varlıbaş, Türkiye’nin geleceğini çizecek olan önemli çalışmalara Sağlık Bakanlığı ile birlikte imza atmak istediklerini dile getirdi.
 
TÜRKİYE’Yİ ÜST LİGLERE ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
 
Ülkeler için biyoteknolojinin savunma sanayisi kadar önem arz ettiğini belirten Biyoteknoloji Sanayicileri Derneği (BİYOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Varlıbaş, BİYOSAD’ın Türkiye’yi biyoteknolojide üst liglere çıkarmak için yapması gereken çok önemli çalışmalar yaptığını anlattı.
 
Ankara’da Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’ye ziyaret gerçekleştiren Başkan Varlıbaş, Başkan Yardımcısı Ahmet Fethi Polat, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Orhan Çömlek, Fikret Dinç ve Dr. Talat Buğur, BİYOSAD’ın vizyonu, hedefleri ve yaptıkları çalışmalar hakkında Birinci’ye bilgi verdi.
 
DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK İÇİN YOL HARİTASI ŞARTI
 
Biyoteknoloji alanında Türkiye’de gelişmesi gereken konulara dikkati çeken Varlıbaş, bu alanda dünyanın en iyi ülkeleri arasında olmak üzere bir yol haritasının uygulanması gerektiğini vurguladı.
 
BİYOSAD Türkiye'yi biyoteknolojide üst liglere çıkarmak için yapmaları gereken çok önemli çalışmalar olduğunu belirten Başkan Varlıbaş, Türkiye’de bu alanda bir ekosistem kurulması gerektiğini aktararak, BİYOSAD’ın Türkiye’nin geleceğini çizecek olan önemli çalışmalara Sağlık Bakanlığı ile birlikte imza atmak istediklerini ifade etti.
 
BAKANLIKLA İŞ BİRLİĞİ İSTEĞİ
 
Varlıbaş, ülkeler için biyoteknolojinin savunma sanayi kadar önem arz ettiğinin altını çizerek, biyoteknolojinin hayati derecede öneme sahip bir sektör olduğunu belirtti. Varlıbaş, Türkiye’nin de bu sektörün güçlenmesi için sanayiciler, girişimciler, yatırımcılar ve hocalarla birlik içerisinde çalışması gerektiğine atıfta bulunarak, BİYOSAD’ın bu ekosistemi oluşturmak ve güçlendirmek için yola çıktığını bildirdi. Varlıbaş, bu anlamda Sağlık Bakanlığı ile iş birlikleri kurmak istediklerini yineledi.
 
Sağlık Bakanlığı’nın biyoteknoloji sektörünün gelişmesine ve güçlendirilmesine yönelik yapılacak çalışmaların yanında olduklarını ifade eden Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, öncelikle BİYOSAD yönetimini tebrik ederek, çok iyi bir amaç ve hedef için yola çıktıklarını dile getirdi. Birinci, bakanlığın sonuna kadar bu projenin arkasında olduğunu hatırlatarak, elden gelenin de fazlasının yapılacağını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol