kapat ikonu

VakıfBank, KOBİ'lere 1 milyar TL’lik yeni kaynak sunuyor

VakıfBank Genel Müdürü, KOBİ'lere Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi kapsamında 1 milyar TL’lik yeni kaynak sunduklarını duyurdu.

Gazetecilere konuşan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KOBİ'lere "Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi" kapsamında 1 milyar TL’lik yeni kaynak sunduklarını açıklayarak, Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi'nden yıllık cirosu 25-40 milyon TL olan ve Yerli Malı Belgesi bulunan imalatçı-ihracatçı şirketlerin yararlanabileceğini kaydetti.
 
KOBİ’LERİN NAKİT İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN KAMPANYA
 
VakıfBank, Türkiye ekonomisine katma değer yaratan imalatçı ve ihracatçı KOBİ'lerin nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla "Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi" kampanyası başlattığını ilan etti. Banka, ipotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programı kapsamında yurt dışından temin edilen uzun vadeli yeni kaynağı imalatçı ve ihracatçı KOBİ'lerin kullanımına sunduğunu bildirdi.
 
SENELİK CİROSU 25-40 MİLYON TL OLAN YERLİ MALI BELGESİNE SAHİP KOBİ’LER FAYDALANABİLECEK
 
Söz konusu gelişmeyle ilgili konuşan VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğuna işaret ederek, VakıfBank'ın Katma Değer Üreten İmalatçı-İhracatçı Kredisi'nden senelik cirosu 25-40 milyon TL olan ve Yerli Malı Belgesine sahip imalatçı-ihracatçı şirketlerin faydalanabileceğini vurguladı.
 
6 AY GERİ ÖDEMESİZ 60 AYA KADAR VADE
 
İşletmelerin 6 ay geri ödemesiz dönemli 60 aya kadar vadeyle aylık yüzde 1,45 faiz oranıyla toplam 1 milyar liralık bu krediyi kullanabileceğini dile getiren Özcan, 2016’da kurdukları konut kredilerine dayalı ipotek teminatlı menkul kıymet (covered bond) programı kapsamında yurt içine ve yurt dışına avro ve TL cinsinden çok başarılı ihraçlara imza attıklarını anımsatarak, bu alanda Türkiye'de lider konumda olduklarına işaret etti.
 
MİLLÎ EKONOMİNİN DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE KOBİ’LERE DESTEK DEVAM EDİYOR
 
Özcan, geçen sene içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında üretim ve ihracat alanında yüksek katma değerli ürünlerin payının artırılmasının önemli bir rolü olduğunu savunarak, millî ekonomimin dönüşüm sürecinde KOBİ’lere her türlü desteği vermeye devam ettiklerini belirtti.
 
İMALATÇI VE İHRACATÇI KOBİ’LERE ÖNEMLİ DESTEK SAĞLANACAK
 
Kısa bir süre evvel Hazine ve Maliye Bakanlığının öncülüğünde 13 bankanın katılımıyla oluşturulan KOBİ Değer Kredisi'nde de en aktif bankalardan biri olduklarını öne süren Özcan, yeni kampanyayla birlikte de imalatçı ve ihracatçı KOBİ'lere önemli bir destek sağlanacağına dikkati çökerek, kredi kampanyalarının yanı sıra her türlü finansal ihtiyaçlarında KOBİ'lerin yanındaki güç olmaya devam edeceklerini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol