kapat ikonu

Vakıfbank 600 Milyon Dolarlık Eurobond İhracı Yaptı

Vakıfbank tarafından yapılan açıklamaların ardından piyasayı hareketlendirecek 5 yıl vadeli 600 milyon dolar değerinde tahvil ihracatı gerçekleştirildiği ifade edildi.

Vakıfbank tarafından gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Tahvil ihraç programı kapsamında ihtiyaç duyulduğu öğrenilen 5 yıl vade seçeneğine sahip toplam 600 milyon dolarlık bir tahvil ihracının gerçekleştirildiği açıklandı. Konu hakkında Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan bir açıklamada bulundu. Türk ihraççıları adına yapılan konuşmada 2018 yılının sektör açısından son derece zorlu olduğunu dile getirdi. 2019 yılından ise son derece umutlu olduklarını açıklarken bu süreçte 2019 yılında eurobond piyasasının hareketleneceği yönünde sinyaller verdi.
 
2018 yılının geride bırakılmasının ardından 2019 yılında eurobond piyasasının aktifliği tartışılırken bu konuda yeni ihraçların gerçekleştirildiği öğrenildi. Yabancı tahvil yatırımcılarının 2018 yılında Türkiye ve milli ekonomisi hakkında çeşitli soru işaretleri ve kafa karışıklıkları bulunuyordu. Bunun ardından tüm bu soru işaretlerinin kafalardan silinmesi ile birlikte eurobond ihracatı konusunda yeni bir sayfa açıldığı ifade edildi.
 
Tahvil İhracatı Yüzleri Güldürdü
 
Son bir yıl içerisinde Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte pek çok bankanın ve kurumsal şirketlerin izlediği başarılı politika sonrasında uluslararası sermayenin artırılmasına yönelik çok önemli adımların atıldığı öğrenildi.
 
uluslararası sermayelere bağlı olarak ülkeye getirilen kaynak tutarının 10 milyar liranın üzerine çıkması yüzleri güldürdü. Bunun üzerine Vakıfbank piyasayı hareketlendirerek 5 yıl vadeli olmak üzere 600 milyon dolar tutarında eurobond ihracatı gerçekleştirdiğini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol