kapat ikonu

Vakıf Katılım 425 milyon dolarlık külçe altın ihraç etti

Geçen sene hemen hemen 425 milyon dolarlık külçe altın ihracatı gerçekleştiren Vakıf Katılım, Borsa İstanbul'da en fazla altın işlem hacmine sahip kamu bankası oldu.

Vakıf Katılım Genel Müdürü, geçen sene neredeyse 425 milyon dolarlık külçe altın ihracatı gerçekleştirdiklerini dile getirerek, bu başarıdan dolayı Borsa İstanbul'da en fazla altın işlem hacmine sahip kamu bankası olduklarını vurguladı.
 
Gazetecilere konu ile ilgili demeç veren Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, geçen sene yaklaşık olarak 425 milyon dolarlık külçe altın ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, bu başarıdan dolayı Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası'nda en çok altın işlem hacmine sahip kamu bankası olduklarını yineledi.
 
2018’de 13 tonluk külçe altın ihracatı
 
"Türkiye'nin millî altın bankası" sloganı altında 2017 senesinde Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası'nda fiziki külçe altın işlemlerine başlayan Vakıf Katılım, 2018 yılında hemen hemen 13 tonluk standart külçe altın ihracatına imza attı.
 
Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlandı
 
İstanbul Maden ve Metaller İhracatçılar Birlikleri tarafından paylaşılan verilere göre, Vakıf Katılım’ın, 2018 yılında neredeyse 425 milyon dolar değerinde standart işlenmemiş altın ihracatına imza attığı bilgisi paylaşılırken, Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağladığı vurgulandı.
 
‘’Piyasa Yapıcılık’’ unvanını alan ilk kamu bankası oldu
 
Söz konusu ihracatla birlikte 854 kurum arasında 3. sırada yer edinerek çok önemli bir başarıya ulaşan Vakıf Katılım, yaptığı yüksek işlem hacmi sayesinde 2017 yılında Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda "Piyasa Yapıcılık" unvanını alan ilk kamu bankası olarak kayıtlara geçti.
 
Altın bankacılığı alanında referans kurum olma hedefi
 
Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş, Vakıf Katılım olarak altın bankacılığında kısa süre içerisinde önemli başarılara imza attıklarını dile getirerek, altın bankacılığı alanında referans kurum olma hedefine emin adımlarla ilerlediklerini bildirdi.
 
Geçen sene 425 milyon dolarlık külçe altın ihracatı gerçekleştirildi
 
Geçen sene itibarıyla hemen hemen 425 milyon dolarlık külçe altın ihracatı gerçekleştirdiğini anımsatan Göktaş, bu başarıdan ötürü Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası'nda en fazla altın işlem hacmine sahip kamu bankası olduklarına işaret ederek, 2019’da da ulusal ve uluslararası işlemlerin hacmini, daha yukarı seviyelere ulaştırmak adına çalışmalara büyük bir gayretle devam ettiklerini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol