kapat ikonu

Vadeli döviz dönemi başlıyor

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuru sonrasında vadeli döviz ihalesinin başladığı ifade edildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuru sonrasında vadeli döviz ihalesinin başladığı ifade edildi.
 
Merkez Bankası hafta sonu birtakım duyurular yapmıştı. Döviz kurunda meydana gelen çeşitli hareketliliklerin sona erdirilmesi için Türk lirası uzlaşmalı döviz ihalelerine başlama kararı alındığı açıklanmıştı. Bugün itibariyle ihaleler başladı. Yapılacak olan ihalelerin sonuç vermesi ve bu süreç içerisinde döviz kurunun dengelenmesi için gerekli çalışmalar yapılacak.
 
Sene sonuna kadar ihale döneminin sorunsuz bir şekilde devam etmesi bekleniyor. Ortalama olarak 600 milyon dolarlık Türk lirası anlaşmalı döviz ihalesi yapılacak. İlk haftadan yapılacak ihale miktarı dikkat çekerken yıl sonuna kadar bu rakamların 3 milyar liraya kadar ulaşması bekleniyor.
 
2013 yılında Brezilya buna benzer bir çalışma yaptığını açıklamıştı. Bu sayede gelişmekte olan para birimlerinin yüzde 10 oranında değer kazandığı belirlendi. Yapılacak yeni düzenlemeler sonrasında döviz kurunda meydana gelen oynaklığın son bulması ve Türk lirasının tekrar değer kazanması bekleniyor. Yapılacak çalışmaların ekonomiye değer kazandırması için çalışmaların devam etmesi bekleniyor. Yıl sonuna kadar ekonomide bu sayede büyük bir yol katedilmesi bekleniyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol