kapat ikonu

Uzmanlardan küçük kıyamet uyarısı! Fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evimin altından fay hattı geçiyor mu?

Deprem sonrası vatandaşlar "Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Peki fay hattı sorgulama nasıl yapılır? MTA nedir?

  • Gündem
  • 07 Ekim 2019 16:03
  • Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 16:51

İstanbul’da yaşanan deprem sonrası vatandaşlar MTA fay haritasını sorgulamaya başladı. Peki fay hattı sorgulaması nasıl yapılır? Depremle ilgili yapılan açıklamalar, vatandaşlarca sorgulanıyor. Deprem haritasından fay hattını tespit etmek isteyenler, bunun nasıl sorgulanacağını araştırıyor. Fay hattı sorgulama sistemi hizmete açıldı. Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Fay hattı bölgesinde olup olmadığını merak eden vatandaşlar, “Evimin altından fay hattı geçiyor mu?” sorusunun cevabını arıyor. Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, yakın geçmişte meydana gelen İstanbul depremi sonrası bazı açıklamalar yaptı. Er, merak eden vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sitesine girip, evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulayabileceğini duyurdu.

Fay hattı sorgulama nasıl yapılır?

Fay hattı sorgulama ekranına MTA’nın resmi internet sitesi http://www.mta.gov.tr/v3.0/ adresinden ulaşabilirsiniz. MTA Yerbilimleri Portalı'nı http://yerbilimleri.mta.gov.tr/anasayfa.aspx ziyaret ederek haritada bulunduğunuz konumu girerek deprem riskinizi öğrebilirsiniz.

Sitenin yan tarafındaki “faylar” ve “depremler” kısmından ise son 24, son 7 gün ve son 30 gün şeklindeki kutucuklara tıklayarak evinizin altından ne zaman fay hattı geçtiğini öğrenebilirsiniz.

"Küçük kıyamet" uyarısı

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Marmara Denizi’nde olacak herhangi bir depremin sadece İstanbul’u değil, tüm Marmara bölgesini vuracağını ifade etti. Merak eden vatandaşların Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sitesini ziyaret ederek, evlerinin altından fay hattı geçip geçmediğini rahatlıkla bulabileceğini belirten Er, zemin etüdleri ile evlerin sağlıklı olup olmadığının da tespit edildiğini söyledi. Deprem sonrası üç ilde okullar tatil edildiDeprem sonrası üç ilde okullar tatil edildi

Marmara Denizi’ndeki depremlerin yanı sıra geçtiğimiz günlerde meydana gelen depremlerin de doğru okunması gerektiğine vurgu yapan Er, “Bu depremler Marmara Denizi içinden geçen İstanbul depremi olarak adlandırılıyor. Ama Marmara'da olan deprem İstanbul depremi değil, Marmara depremidir. Çünkü bütün Marmara etkilenmiştir. İsmini doğru koymak lazım” dedi. İstanbul'da 4,0 şiddetinde deprem!İstanbul'da 4,0 şiddetinde deprem!

Olası bir Marmara depreminden Bursa’nın da etkileneceğini belirten Er, “Bursa'yı etkileyecek olan deprem sadece Marmara Denizi içindeki faylar değil, İznik'ten başlayıp Gemlik, Mudanya, Karacabey'e doğru devam eden Kuzey Anadolu fay hattının orta kolu üzerinde oluşan depremlerdir. Burada olabilecek bir depremde İstanbul'un etkilenmesi de söz konusudur. Asıl Bursa'yı bekleyen, 1855 yılında olmuş ve küçük kıyamet olarak adlandırılan depremin, İnegöl'den başlayarak Yıldırım, Osmangazi, Nilüfer ve Mustafakemalpaşa'dan devam eden bir fay hattıdır. Bu orta ve güney kolu olarak adlandırılan her iki fay hattının da yerleşim yerlerinin içinde geçtiğini net bir şekilde söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Er, vatandaşların MTA’nın resmi internet sitesinden evlerinin neresinden fay hattı geçtiğini görebildiğini belirterek, e-devlete giriş yapıldığında parselin zemin özelliklerinin de görüldüğünü, bu anlamda çok net bilgilere ulaşılabildiğini, binaların güvenliğinin de önemli olduğunu, mühendislik hizmeti almayan binaların güvenli olmadığını, öncelik olarak zemin etüdlerinin artırılması gerektiğini, bu sayede fay hattının ilgili yere ne kadar uzaklıkta ya da yakınlıkta olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Evin fay hattı üzerinde bulunması durumunda ona göre tedbirler alınması gerektiği vurgusunu yapan Er, zemin etüdünün sadece yeni binalara değil, mevcut binalara da yapıldığını belirterek, “Bundan sonra beton, demir ve proje uygunluğunu test ederek güvenli bir bina olup olmadığını net şekilde öğrenebilir. Eğer bina sağlam değilse güçlendirme yapılabilir. Eğer zemin sağlam değilse zemin iyileştirme de yapılabilir ama bunlar masraflı şeylerdir. Daha güvenli bir şehir olması için bu işin önceden planlanması gerekmektedir. Bunun için de belediyelere ve merkezi idareye görevler düşmektedir” dedi.

MTA nedir?

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün kısaltılmış adı olan MTA, 1935 yılında kurulmuştur. Kurum madencilik üzerine araştırmalar ve çalışmalar yapıyor. Türkiye’de ilgili yerlerde yer altı kaynaklarını tespit eden MTA, gerektiği durumlarda da sondaj çalışması yapar.

Madencilik alanında gelişme ve büyüme sağlanması amacıyla kurulan MTA, Türkiye’nin sahip olduğu yer altı kaynaklarını tespit eder ve miktar ile yerini ilgili kuruluşlara iletir.

MTA’nın görevleri ise;

Madencilik sektörüne mühendis ve işçi yetiştirmek

Taş ve maden ocaklarının aranmasını ve bulunmasını sağlamak

Bulunan madenlerde etüt çalışmalarının yapılması ve işletme için uygun olup olmadığını anlamakla görevli olan kurumdur.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol