kapat ikonu

Uzay çöplüğü dünya savaşına neden olacak

Rus bilim adamları yıllardır uzaya fırlatılan kullanım dışı uyduların ve bu uydulardan kopan parçaların ilerde yaşanması muhtemel dünya savaşının nedeni olabileceğini öne sürdü.

Yıllardır uzaya fırlatılan kullanım dışı uyduların yarattığı çöplüğün dünya savaşına neden olabileceği düşünülüyor

Yıllardır uzaya fırlatılan uydular ve bu uydulardan ayrılan parçaların uzayda enkaz meydana getirdiğini ifade eden Rus uzmanlar çıkabilecek olası bir dünya savaşının bu durum olabileceğini belirtti.

Uzayda meydana gelen enkaz git gide büyüyor. The Guardian’ın haberine göre 1960’lı yıllarla kıyaslandığında Dünya’nın etrafında bulunan uzay enkazı o yıllardaki verilere göre 2 kat artmış durumda.

Rusya Bilimler Akademisi uzmanları bu konuyla ilgili bulundukları uyarıda uzay enkazının olası bir dünya savaşına neden olabileceğini belirtti. RAN uzmanı Vitaly Adushkin hazırladığı raporda uzaya fırlatılan fakat kullanılmayan enkaz durumundaki uydular ve bu uydulardan kopan parçaların günün birinde askeri amaçlı uydulara zarar verebileceğini dile getirdi.

Rus uzman böylesine bir zararın hiçbir şekilde anlayışla karşılanamayacağını ve bu durumdan ötürü de muhtemel bir dünya savaşının nedeninin bu uzay çöpleri olabileceğini dile getirdi.

Zaten sıkıntılı bir seyre sahip olan dünya siyasetinin bu tip bir durumda orta yolu bulamayacağını düşünen Adushkin bu durumun bir dünya savaşı nedeni olabileceği yönündeki endişelerini anlattı.

 

Rusya Bilimler Akademisi'ne göre en son 20 binden fazla irili ufaklı uydu dünya yörüngesinde bulunuyor. Bunların bazıları kullanımdayken bazıları ise eski kullanım dışı olan uydular. Bu uyduların en küçüğü saatte 34 bin 500 kilometre saatle hareket etme özelliğine sahip.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol