kapat ikonu

Uzakdoğu pazarı İstanbul uçuşunu bekliyor

TÜRSAB Başkanı, Uzakdoğu pazarında bulunan firmaların İstanbul'a uçuş için sıra beklediğini açıkladı.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, İstanbul Yeni Havalimanı'nın turizm açısından büyük önem arz ettiğin ifade ederek; Yeni havalimanına çok acilen ihtiyaç olduğunu ve Uzakdoğu'daki pazarda bulunan firmaların İstanbul'a uçuş için sıra beklediğini anlattı.
 
Türkiye'nin yeni turizm hedeflerine ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, önemli konulara değindi.
 
‘’TURİZMDE ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANACAK’’
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Turizm Ana Planı'nı hazırlayacağını anımsatan Bağlıkaya, ilgili tüm paydaşların bir araya getirileceği bir planın devreye sokulmasıyla beraber turizmde çok önemli gelişmelerin yaşanacağını ifade etti.
 
BAKANLIĞIN ATTIĞI ADIMLAR MUTLULUK VERİCİ
 
Bağlıkaya, bakanlık tarafından hazırlanan planın temel unsurları arasında turizm sezonunun 12 aya yayılması ve uluslararası alanda harcama kapasitesi yüksek pazarların yer aldığına işaret ederek; turizmciler olarak bakanlığın sektör için attığı adımların mutluluk verici olduğunu söyledi.
 
TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya’nın konuşmasından önce çıkanlar şöyle:
 
Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore’nin Türkiye'nin yeni hedef pazarları olarak belirlendiği kaydedildi. Sadece Çin’in, yurt dışına yılda 140 milyon turist gönderdiği kaydedildi. Diğer hedef pazarlar Hindistan, Japonya ve Güney Kore'nin de hesaba katılması hâlinde bunun yılda toplam 325 milyon turiste karşılık geldiği değerlendiriliyor. Bu oranlar eşiğinde harcama kapasitesi de ortalama 2 bin dolar civarı olduğu düşünülüyor. Bu oranın da Türkiye’nin ortalamasının üç katı olduğu dile getirildi.
 
3. HAVALİMANI İLE BİRLİKTE TURİST SAYISI ARTACAK
 
Belirlenen bu pazarda Türkiye’ye yönelik hiçbir negatif algının bulunmadığı ve yeni havalimanının açılmasıyla birlikte sefer sayılarının ve turist sayılarının artacağı yorumlanıyor.
 
‘’UZAKDOĞU, İSTANBUL İÇİN SIRA BEKLİYOR’’
 
Bağlıkaya, İstanbul'a yolcu getirmek isteyen farklı havayollarının iniş sıkıntısından dolayı bunu yapamadığını, 3. Havalimanının ne kadar elzem ve zaruri bir ihtiyaç olduğunun altını çizdi ve Uzakdoğu’daki hedef pazarda yer alan firmaların İstanbul'a uçuş için sıra beklediği bilgisini paylaştı.
 
100 MİLYON TURİSTTEN 100 MİLYAR DOLAR GELİR
 
Bağlıkaya, turistlerin Türkiye'de harcadığı miktarın, kaldığı sürenin çok önemli olduğuna değinerek, Türkiye'nin gerçekten turizm konusunda büyük olduğunu aktardı ve şu soruyu sordu: Neden 100 milyon turist, 100 milyar dolar gelir hedefi olmasın…
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol