kapat ikonu

Uskumru Fiyatları Yüzleri Güldürüyor

Balık sezonunun sonuna gelirken balıkçılar uskumru bolluğunun yaşandığını ifade ettiler. Kilosu 15 liraya kadar düştüğü öğrenildi.

Avlanma sezonunun sonuna doğru yaklaşırken balıkçılar harekete geçtiler. Özellikle son zamanlarda denizlerde uskumru bolluğunun yaşanması yüzleri güldürdü. Bol miktarda uskumrunun çıkarılması tezgahlardaki balık fiyatlarına da yansıdı. Tezgahlardaki düşük fiyatları gören vatandaşların yüzleri gülmeye başladı.
 
Balık sezonu devam ederken ilk günden bu yana uskumru balığının kilo fiyatı 25 liraya kadar çıkmıştı. Fiyatların değişmemesi tercihleri başka balıklara doğru yöneltmişti. Ancak son zamanlarda avdan dönen balıkçılar kasa kasa uskumru ile dönmeye başladılar. Bolluk yaşanması nedeniyle uskumrunun kilo fiyatı 15 liraya kadar yükseldi.
 
Hem Alıcılar Hem Satıcılar Memnun
 
Balık pazarı balıkçıları uskumru bolluğunun yaşanmasından dolayı son derece memnunlar. Satışların arttığını söyleyen balıkçılar gibi alıcılarda uygun fiyatlardan dolayı son derece memnun olduklarını belirttiler. Yaz aylarında denizlerde balıkların göç mevsimini yaşamaları ve büyümelerini beklemek amacıyla bir sezon arası veriliyor. Avlanma yasağının hayata geçirilmesine çok az bir zaman kaldı.
 
Sezonun bitmesine kısa bir süre kalmışken uskumru bolluğunun yaşanması balık sezonunu yeniden hareketlendirdi. Daha önceden kilosu 25 liradan satılan ve alım gücünü zorlayan uskumrunun kilosunun ucuzlaması ve 15 liraya kadar düşmesinin ardından vatandaşlar hiç tatmadıkları uskumrunun tadına bakmaya başladılar. Taze balık yemek için son zamanları olduğunu ifade eden balıkçılar vatandaşları balık pazarlarına davet ediyorlar. Son yılların en büyük uskumru bolluğunun yaşandığını ve bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol