kapat ikonu

Ürünlerin fiyatlarını market zincirleri belirliyor

Büyük market zincirlerinin nihai tüketim piyasasını ellerinde tuttuğunu ileri süren Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Tavşan, bunu çok tehlikeli bir durum olarak niteledi.

Gazetecilere konuşan Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan, büyük market zincirlerinin nihai tüketim piyasasını ellerinde tuttuğunu vurgulayarak, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. Tavşan, piyasanın bunların ellerinde olduğu müddetçe her zaman fiyatlarla oynama imkânları olduğunu öne sürerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tepkisini dile getirdiği market ürünleri fiyatları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
 
MANAV ESNAFI NEREDEYSE BİTTİ
 
Tüketiciyle direkt olarak buluşan en önemli satış noktalarının büyük market zincirleri olduğunu anımsatan Tavşan, piyasaya büyük marketlerin hâkim olmasıyla birlikte geleneksel pazar yerlerinin azaldığını ve manav esnafının da neredeyse bittiğini ifade etti.
 
MARKETLER FİYATLARLA OYNAMA İMKÂNINA SAHİP
 
Büyük market zincirlerinin nihai tüketim piyasasını ellerinde tuttuğunu dile getiren Tavşan, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu yineleyerek, piyasanın ellerinde olduğu müddetçe her zaman fiyatlarla oynama imkânları olduğunu belirtti. Bu market gruplarının, üreticiyi doğrudan kendisi için çalıştırdığını savunan Tavşan, alım gücü onlarda olduğu için üreticinin satış fiyatını düşük tutabildiğine işaret ederek, onlar istediği için üretici fiyatının düşük olduğunu söyledi.
 
MARKETLERİN ÜRÜN FİYATLARI GERÇEKTEN YÜKSEK
 
Tavşan, marketlerin ürün fiyatlarının gerçekten yüksek olduğunu kaydederek, bu sistemde, bir firmanın binlerce mağazanın sahibi durumunda olduğunu aktardı. Köylere bile şube açıldığından dert yanan Tavşan, toptancı hâllerinin ise doğrudan tüketiciyle buluşma imkânının olmadığının altını çizerek, doğrudan kendi tedarikçileri üzerinden üreticiden mal aldıkları için de hâllerin devre dışı kaldığını söyledi. Tavşan, bu durumun satış fiyatını düşürmediğini anlatarak, marketlerin fiyatların düşmesini istemediğini, bu sistemde de piyasada rekabetin oluşmadığını açıkladı.
 
MANAVLAR DESTEKLENSİN
 
Büyük market gruplarına karşı geleneksel hâller ve pazar yerlerinin güçlü olması gerektiğini savunan Tavşan, manav sisteminin de desteklenmesini talep ederek, toptancı hâli sisteminin zayıfladıkça piyasaya bu marketlerin hâkim olduğunu bildirdi. Tavşan, arada hâller olduğunda fiyatların denetlenme imkânı olduğunu belirterek, fiyatların düşmesi için piyasada kooperatiflerin de olması gerektiğini ileri sürdü. Arz-talep dengesine göre üretim planlaması yapılmasının şart olduğunu vurgulayan Tavşan, fabrikada üretir gibi biber üretilemeyeceğini, bunların yüzünden hâllere mal gelmediğini kaydederek, küçük esnafın bunlarla mücadele edemediğini dile getirdi.
 
Tavşan, meyve ve sebze fiyatlarının hava şartlarıyla doğru orantılı olduğunu anımsatarak, bu sene kötü hava şartlarının yurdun her tarafında etkili olduğunu bundan dolayı da bazı ürünlerde rekoltenin geçen seneye göre daha az olduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol