kapat ikonu

Üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedefliyoruz

Bakan Varank, yerlileştirme konusunun öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldığını ilan ederek, yerli kaynaklardan en iyi şekilde faydalanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini açıkladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, üretimi merkeze alan bir bakanlık olduklarını iddia ederek, sanayinin üzerindeki yükleri almak ve yatırımları teşvik etmenin temel görevleri olduğunu vurguladı. Bunun için de bölge bölge gezip, tüm paydaşlarla istişarede bulunduklarını ifade eden Varank, sorunları çözmek ve önerileri hayata geçirmek adına da canla başla çalıştıklarını öne sürerek, mücadeleye daha güçlü devam etmeleri adına iş insanlarından destek beklediklerini belirtti.
 
Asgari ücret desteği tüm sene boyunca verilecek
 
Varank, sanayinin, nitelikli istihdamın, ihracatın ve güçlü büyümenin lokomotifi olduğunu savunarak, kendilerinin de sektörü desteklemek adına çok somut adımlar attıklarına işaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdiğini hatırlatan Varank, ilk kez işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini iki sene boyunca üstlendiklerine dikkati çekerek, geçen sene 9 ay uygulanan asgari ücret desteğinin, bu sene tüm sene boyunca verileceğinin altını çizdi.
 
Yerlileşme konusu öncelikli gündem maddesi
 
Varank, tüm işverenlerin, sigorta prim teşvikleri dâhilinde 5 puan indiriminden yararlanmaya devam ettiğini anımsatarak, hükûmetin geçen sene yalnızca asgari ücret ve 5 puan indirimi yoluyla işverenlere 16 milyar TL’lik bir ödeme yaptığını dile getirdi. İşin istihdam boyutunun kısaca bu şekilde olduğunu bildiren Varank, sanayi altyapısının daha da güçlendirilmesi adına atılan adımların da olduğunu anlatarak, geçen haftalarda OSB'lerle ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını kaydetti. Bu kapsamda daha yatırımcı dostu bir yapıya geçtiklerini ileri süren Varank, arsa tahsisi dönemlerini hızlandırdıklarını aktararak, yerlileştirme konusunun öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldığını yineledi. Varank, yüksek ithal bağımlılığının, kurdaki dalgalanmalara karşı sanayinin direncini zayıflattığını söyleyerek, yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini duyurdu.
 
Kısa zaman içerisinde bir program paylaşılacak
 
Varank, kısa zaman içerisinde bir program paylaşacaklarını ifade ederek, yakında ilan edilecek yerlileştirme ürün programının, çok önemsenen yapısal reformlardan birisi olduğunu bildirdi. Ara malı ithalatını azaltarak, katma değerli üretimi rekabetçi bir şekilde artırmayı amaçladıklarını dile getiren Varank, bu doğrultuda desteklerin uçtan uça ve sonuç odaklı bir şekilde tasarlanacağını vurguladı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol