kapat ikonu

Üreticiye 1,5 milyar TL’lik hibe paket sunuldu

Bakan Pakdemirli, IPARD-2 vesilesiyle 5. başvuru çağrısıyla toplam 250 milyon avronun, yani 1,5 milyar TL’lik hibe paketinin üreticilere, yatırımcılara sunduklarını açıkladı.

  • Kredi
  • 16 Şubat 2019 14:14
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Programı - 2 (IPARD) vesilesiyle 5. başvuru çağrısıyla 250 milyon avroluk (1,5 milyar TL) hibe paketinin üretici ve yatırımcıya sunduklarını ifade etti.
 
Adnan Menderes Üniversitesinde (ADÜ) Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından düzenlenen IPARD 2 - 5. Başvuru Çağrısı Tanıtım Programı'na katılan Bakan Dönmez, IPARD'ın Avrupa Birliği sürecinin önemli ve etkili bir ayağını oluşturduğunu dile getirerek, bu programı uygulayan TKDK'nin 42 kentte kırsal kalkınma hibelerini yatırımcılarla bir araya getirdiğini ve 16 alt sektördeki yatırımları desteklediğini belirtti.
 
250 milyon avroluk hibe paketi üreticilere, yatırımcılara sunuldu
 
Pakdemirli, bunu tam olarak tarihî bir destek olarak niteleyerek, IPARD programı kapsamında son 7 sene içerisinde toplam 14 bin 500 projeye hemen hemen 4 milyar TL hibe desteği sağladıklarını bildirdi. Bu hibeler vesilesiyle kırsal alanlarda 10 milyar TL tutarında yatırım yapıldığına, 60 bin yeni istihdam oluşturulduğuna işaret eden Pakdemirli, IPARD yatırımlarında vergi muafiyetinin de söz konusu olduğunu anımsatarak, bu muafiyetin yatırımcıya önemli bir katkı sağladığını söyledi. Pakdemirli, kırsaldaki üreticinin ve girişimcinin her zaman yanında olduklarını bir kez daha güçlü bir şekilde gösterdiklerini savunarak, IPARD-2 kapsamında 5. başvuru çağrısıyla toplam 250 milyon avroluk (1,5 milyar TL) hibe paketini üreticilere, yatırımcılara sunduklarını yineledi. Pakdemirli, 250 milyon avro çağrı bütçesinin yüzde 75’inin Avrupa Birliği, yüzde 25'inin ise ulusal kaynaktan oluştuğunu söyledi.
 
1 milyar TL hayvancılığa
 
Pakdemirli, bu hibe paketiyle birlikte hayvancılık yatırımlarına 170 milyon avroyla (1 milyar TL) destek vereceklerini, yeni işletme kurulumuna yüzde 40, mevcut işletmelerin modernizasyonunda yüzde 50 hibe vereceklerini vurgulayarak, ikinci grupta da işleme ve pazarlama yatırımlarına destek sağladıklarını aktardı. 250 milyon avronun 80 milyon avrosunun (yaklaşık 500 milyon TL) işleme ve pazarlama yatırımları için kullanılacağını kaydeden Pakdemirli, yatırıma göre değişmekle beraber meyve-sebze soğuk hava deposu ve paketleme yatırımlarının 1 milyon 250 bin avroya kadar olan kısmını, süt toplama merkezlerinin kurulumuna yönelik yatırımların 1 milyon avroya kadar olan kısmını, et ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile kesimhane yatırımlarının 3 milyon avroya kadar olan kısmını ve su ürünleri işleme ve pazarlama yatırımlarının da 1,5 milyon avroya kadar olan kısmını desteklediklerine işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol