kapat ikonu

Üretici İle Tüketici Arasındaki Zam Miktarı Yüzde 300!

Üreticiden alınarak market ve pazar raflarında tüketici ile buluşturulan ürünlerin fiyat farkı adeta dudak uçuklattı.

Üretici ile tüketici arasında meydana gelen ve piyasalara yansıtılan fiyatlar çeşitli şikayetlere sebep oluyor. Son dönemlerde bakliyatların üreticiden alındıktan sonra market raflarında gelmesinin ardından ortaya çıkan fiyat farkının yüzde 300 oranında zamlandığı tespit edildi. Pek çok alanda kullanılan kuru meyvelerin fiyatları ise tüketiciye ulaştırılacağı esnada 4 katı artırılıyor. Meyve ve sebze fiyatlarında meydana gelen fiyat artışı ise yüzde 70 seviyelerinde belirlendi.
 
Belediyeler tarafından kurulan tanzim satış noktalarında sebze ve meyve fiyatlarının düşürülmesi amaçlanmasına rağmen her noktada bulunmayan ve kolay ulaşılabilir olmayan bu çadırlar sebebiyle vatandaşlar market ve pazarları tercih etmek zorunda kalıyorlar. Son yıllarda üretici ile tüketici arasındaki fiyat farkının bir türlü kapanmaması çeşitli tartışmalara neden oluyor. Özellikle bazı ürünlere gelen zam oranının yüzde 300 olması vatandaşı isyan ettirdi.
 
Fiyat Farkı Artıyor
 
Özellikle kuru incir kuru kayısı gibi kuru meyvelerde marketlere ulaşan fiyatlara 4 katı kadar zam yapıldığı öğrenildi. Üreticiden yaklaşık 15 liraya alınan kuru incir marketlere geldiği zaman 60 liralık etiketlerle sergileniyor. Kuru kayısının üreticiden alındığı fiyatı ise 10 lirayken market raflarında 38 liradan satışa çıkarılıyor. Yapılan tüm şikayetlere ve buna rağmen alınan tüm önlemlere rağmen fiyatlarda herhangi bir daralmanın yaşanmaması dikkat çekiyor.
 
Son dönemlerde en fazla artışın yaşandığı sebze ise yüzde 67.73 oranıyla birlikte sivri biberde meydana geldi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol