kapat ikonu

Ünlü ekonomistten küresel kriz uyarısı! İşte bekleyen büyük tehlike...

ABD'li ünlü ekonomist Nouriel Roubini, 2020’de oluşabilecek muhtemel bir uluslararası resesyon ve kriz riskini artıran, 10 faktörden dokuzunun hala geçerli olduğu uyarısında bulundu.

  • Finans
  • 17 Haziran 2019 17:06

Project Syndicate’e bir makale yazan Roubini, meslektaşı Brunello Rosa ile birlikte geçen yaz duyurdukları ABD’de ve global ekonomide 2020’de resesyonu tetikleyebilecek 10 potansiyel aşağı yönlü riskin dokuzunun devam ettiğinin altını çizdi.

“Piyasalar daha da savunmasız bir hale geldi”

Roubini, bahsi geçen risklerin ağırlıklı olarak ABD ile alakalı olduğunu ifade ederek, Çin ve diğer ülkelerle devam eden ticari gerilimlerin, dolaysız dış yatırım ile teknoloji transferlerinin, küresel tedarik zinciri üzerinde önemli etkiler oluşturabileceğini ve stagflasyon tehdidini arttırdığını vurguladı. Roubini ayrıca, merkez bankalarının son kredi mercii olarak eylemlerinin oldukça kısıtlanmasıyla likit olmayan finansal piyasaların daha savunmasız bir hale geldiğine de dikkat çekti.

“Politik ve finansal riskler endişe oluşturmaya devam ediyor”

ABD'deki söz konusu risklerin yanında Çin büyümesindeki zayıflık ve Avrupa'daki ekonomik, politik ve finansal risklerin de endişe oluşturmaya devam ettiğini söyleyen Roubini, gelişmiş ekonomiler genelinde para ve maliye politikası yapıcıların ekonomide büyük bir daralma ve finansal kriz yaşanması riskine yanıt vermek için gerekli araçlardan yoksun olduklarını savundu.

“Ekonomiye yönelik şokları azaltmak için faiz indirimine gidebilir”

Roubini, son risk faktörünün ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranı politikası olduğunu belirtirken, Washington yönetiminin dalgalanma yönlü para politikasına paralel olarak Fed'in faiz oranlarını artırmasının ardından yön değiştirdiğini söyledi. Roubini, gelecekte Fed ve diğer merkez bankalarının küresel ekonomiye yönelik şokları azaltmak için faiz indirimine gidebileceğini belirtti.

“Finansal bir kriz görülebilir”

2020 yılında küresel resesyona sebep olabilecek riskler kapsamında ABD-Çin ticaret ve teknoloji savaşına dikkat çeken Roubini, ABD'nin ek gümrük vergilerini uygulaması veya Huawei yasağını devam ettirmesiyle Çinin piyasalarını Apple gibi ABD şirketlerine kapatarak karşılık vermesi durumunda piyasalarda oluşacak riskin küresel bir krize sebep olabileceğini vurguladı. Roubini, bu durumda merkez bankalarının alabileceği önlemlerin yetersiz olacağını belirtti ve resesyonu takiben özel ve kamu borçlarına bakıldığında da bir finansal kriz görülebileceği uyarısı yaptı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol