kapat ikonu

Üniversiteli Gençlere Sigorta Müjdesi Geliyor

Üniversiteli gençler için hazırlanan 3 aylık çalışma programı çerçevesinde 100 bin gencin sigortalı olması amaçlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sosyal Çalışma Programı isimli bir programın tanıtımı gerçekleştirildi. Üniversiteli olan gençleri yakından ilgilendiren bu sistemle birlikte yaz aylarını boş geçirmek istemeyen öğrencilerin çalıştırılması için düzenlemeler yapılacak. Bununla birlikte 3 ay boyunca toplam 2 bin 500 liralık ödemeler gerçekleştirilecek. Bu ödemelerle birlikte çalışan öğrencilere sigorta işlemleri uygulanacak. Sadece bu yaz için 100 bin gencin yeni uygulamadan yararlanması amaçlanıyor
 
Programın detayları da açıklandı. Günlük 8 saat çalışma süresi belirlendi. Çalışma sürelerinin 3 gün olarak belirlenmesine karar verildi. Bu süreç içerisinde öğrencilerin 5 güne kadar izin kullanmalarına karar verildi. Asgari ücret üzerinden yapılan değerlendirmelerin ardından günlük olarak 68 liralık bir ödeme yapılacak. Bu durum aylık 820 liraya tekabül ediyor. Üç ay boyunca ise toplam 2 bin 500 liralık bir ödeme yapılması amaçlanıyor. Binlerce gence ilk kez sigorta girişleri yapılacak ve sürecin erken başlaması sağlanacak.
 
Gençler Sosyalleşirken Kazanacak
 
Üniversiteli gençlerin bulundukları şehirlerin ihtiyacına göre iş kolu sağlanmasına karar verildi. Bu programın asıl amacı gençlerin sosyalleşirken aynı zamanda kazanmaları için bir düzenleme gerçekleştiriliyor. Sadece üniversite öğrencileri için planlama yapıldığı için sadece üniversiteli gençler bu sistemden yararlanabilecekler. Bulundukları şehirlere göre ve okudukları bölümlere göre yaşlı bakımı, koçluk, eğitmenlik, sosyal hizmetler gibi çeşitli alanlarda çalışma imkanı sağlanacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol