kapat ikonu

Üniversite öğrencilerine yaz aylarında istihdam müjdesi!

Üniversite öğrencilerinin yaz aylarında çalışması için hayata geçirilen “Toplum Yararına Program” kapsamında 500.000 öğrenci çalışabilecek.

Geçtiğimiz aylarda Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçen üniversite öğrencilerine yaz dönemi boyunca asgari ücretle çalışma imkanı düzenlemesi, öğrencileri heyecanlandırdı. Bu kapsamda İŞKUR tarafından hayata geçirilen “Toplum Yararına Program” bünyesinde 5 sene içinde 500.000 öğrencinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Hangi öğrenciler programa başvuru yapabilecek?

Üniversite gençliği bu proje kapsamında, yaz tatilleri boyunca hem daha fazla sosyalleşecek hem de günlük harçlıkları çıkmış olacak. Bu program ilk kez bu yaz uygulanacak ve gençler üç ay çalışma imkanı bulacak. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri dışındaki 18 yaşını doldurmuş ön lisans ve lisans öğrencileri programa dahil olabilecekler.

Hangi alanda istihdam edilecekler?

Çalışmak isteyen öğrenciler en fazla yaz tatillerini değerlendirebilecekler. Haziran, Temmuz, Ağustos ya da Eylül aylarından üçünü seçerek kendi çalışma aralıklarını belirleyecek olan öğrencilerin, bu süreçte derslerine devam etmemesi ve zorunlu staj yapmıyor olması gerekiyor. Haftada 3 gün çalışacak öğrenciler, kültürel mirasın korunması, kütüphane bakımı, spor hizmetlerinin desteklenmesi alanlarda istihdam edilecekler.

Çalışma şartları nasıl olacak?

Öğrencilerin de kendilerine zaman ayırabilmesi için haftanın üç günü mesai uygulaması getirilecek. Öğrenciler günlük çalışma saatleri aralığı olarak da fazla yorulmayacaklar. Buna göre, günlük çalışma saati 7,5 saat olarak belirlendi.

KYK bursları kesilecek mi?

Bu programa dahil olan öğrenciler en fazla 42 gün boyunca çalışabilecekler ve 5 gün izin hakları olabilecek. Programa dahil olmak isteyen öğrenciler ‘esube.iskur. gov.tr’ intenet sitesinden başvuru yapabilecek. Programa başvuru için şehir sınırlaması olmayacak ve 3 programa başvuru yapılacak. Öğrencilerin katılımlarına kura ile karar verilecek. Bu sırada öğrencilerin almış oldukları KYK’larda bir kesinti yapılmayacak.

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol